Філарет: Війна на Донбасі триватиме ще один-два роки

31.01.2018 22:33 9

Філарет: Війна на Донбасі триватиме ще один-два роки

DW, 31 січня 2018

Предстоятель Української православної церкви Київського патріархату Філарет розповів, чому ця церква - найпопулярніша в Україні та як подолати розкол із УПЦ МП. Повна версія інтерв'ю Філарета Жанні Нємцовій.

Патріарх Філарет під час інтерв'ю з Жанною Нємцовою

Гість програми "Нємцова.Інтерв'ю" - предстоятель Української православної церкви Київського патріархату (УПЦ КП) Філарет. Протистояння між церквами Київського та Московського патріархату поглибилось після скандалу на початку січня 2018 року, коли священник УПЦ МП відмовився у Запоріжжі відспівати трагічно загиблу дворічну дитину через те, що її хрестили у церкві Київського патріархату. А кількома тижнями раніше в Україні бурхливо обговорювали лист Філарета російському патріарху Кирилу з пропозицією "подолати розбіжності", на яку Російська православна церква не пристала.

Жанна Нємцова: Цього року в Запоріжжісталася страшна трагедія. Загинуладитина і священник церкви Московського патріархатувідмовився її відспівати. Він мотивував це тим, що дитина була хрещена церквою Київського патріархату. Про що свідчить ця ситуація?

Філарет: Це свідчить про те, що вони помиляються або свідомо, або несвідомо. Хрестити може не тільки священник, але навіть мирянин. І навіть жінка, якщо дитина помирає, то її хрещення православна церква визнає дійсним. Це визнає не тільки православна церква, але й католицька та протестантські церкви. Тому те, що вчинив священник у Запоріжжі, - беззаконня.

Чи свідчить це про поглиблення розколу між православними церквами в Україні?

Це не свідчить про поглиблення розколу. Це свідчить про те, що там діє неправда, брехня. В ім'я чого? В ім'я влади. Хочуть панувати над православними українцями. Бо якщо ви от хреститиметесь у нас, то ми благодать відкриємо. А якщо ви будете самі хрестити, то ми вам благодать закриємо.

Яким ви бачите подолання цього розколу?

Подолання розколу - визнати і виконувати канони православної церкви. Є 34-е апостольське правило, в якому йдеться про те, що кожен народ повинен знати свого першого єпископа. Тобто: або патріарха, або митрополита, або архієпископа. Коли ми були в одній державі, і в Російській імперії, і в Радянському Союзі, то Українська церква була складовою Російської церкви і визнавала Московського патріарха своїм главою. Коли ж Україна стала незалежною державою, то, згідно з цим 34-м апостольським правилом, ми скликали собор і ухвалили рішення, що українська церква повинна бути автокефальною, тобто незалежною.

Ви б погодились на єдину церкву під Константинопольським патріархатом?

Ні.

Чому?

Бо ми незалежна держава.

Я маю на увазі - як перший етап...

Жодних етапів. Яка різниця - підкорятися Москві чи підкорятися Константинополю? Ми - незалежна держава.

Є різниця. В Росії - Путін.

А що нам Путін? Путін нам не дороговказ.

В одному своєму інтерв'ю ви казали, що Путін впливає на церкву в Росії та що церква в Росії - заручник.

Впливати на українську церкву він не може. Він намагається вплинути на Україну через Українську церкву Московського патріархату. Ось це він намагається. Він розраховував, що підпорядкує собі Україну завдяки так званій Українській православній церкві Московського патріархату. Але не розрахував сили. Тому що існує Київський патріархат. І річ не лише в Київському патріархаті. Український народ - волелюбний, він більше не хоче підкорятися Москві.

16 листопадави написали листа патріарху Московському і всієї Русі Кирилу. Думаю, його можна назвати примирливим листом. У ньому йдеться про необхідність подолати розкол ізняти поточні суперечності. Також виговорите, що в Росії церква - заручник Путіна, і, зрештою, все вирішує він. Головна ідея листа така.

Мотивування було таке: ми не хочемо ворогувати. Ми хочемо примиритися. Вони відповіли на це не по-братськи.

Як вони відповіли?

Вони відповіли, що "анафему знімемо", але тоді, коли ми повернемося в підпорядкування Москві. Ось тоді знімемо.

Вас здивувала така відповідь?

Не здивувала. Але я сподівався, що, нарешті, можливо, вони схаменуться.

Ви згадали конфлікті військові дії на Донбасі. На вашу думку, що це: російська агресія, війна між Росією та Україною, громадянська війна, гібридна війна? Що там відбувається?

Це агресія Росії щодо України. Незаконно відібрали Крим. Думали, що таким же чином зможуть відібрати Донбас. І не тільки Донбас, а мріють підпорядкувати собі всю Україну. І не тільки Україну. Мріють повернути під свій вплив колишні держави соціалістичного табору. Тобто, усі країни Балтії, Польщу, Румунію, Болгарію. Путін про це мріє. Проте він марно мріє, тому що період імперій закінчився. Імперій вже у світі не буде. Ми живемо в глобальному світі, в якому немає місця імперіям. І мріяти про те, щоб повернути період імперій - марно.

Росіяни й українці мають більше спільного чи більше відмінностей?

По-перше, ми належимо до родини слов'янських народів. Отже, вже це нас зближує. По-друге, упродовж століть ми жили або як сусіди, або як одна держава. Тому ми зблизилися, ми брати. І тому повинні жити як браття. Але брат не повинен робити іншого брата рабом. Якщо ви брати, то й живіть як брати. А не як пан та раб. А Путін хоче повернути нас у рабство. Усе, знаєте, стане на свої місця. Війна припиниться.

Коли ви очікуєте припинення війни?

Рік-два ще триватиме. Путін зрозумів, що він Україну зброєю не візьме. Йому потрібно красиво вийти з цього конфлікту.

У нього зараз є такий вихід

Вихід існує - шляхом перемовин.

Вважаєте, на четвертому терміні Путін захоче цим займатися?

Річ у тім, що в цьому процесі задіяна не тільки Україна, але і Європа, і Америка. Тому примирення та вирішення цього конфлікту відбудеться за участі усіх цих сил.

А яким ви бачите майбутнє цих так званих Донецької та Луганськоїреспублік?

Вони припинять існування.

Після того, як почалась війна, кількість вірян Київського патріархату збільшилась

Збільшилася. Зараз Київський патріархат в Україні - найбільша церква. За соціологічними дослідженнями, Київський патріархат підтримують від 44 до 48 відсотків населення України. Московський патріархат - від 20 до 24 відсотків. Але зареєстрованих релігійних громад більше в Московському патріархаті.

Скажіть, а Путін, з вашої точки зору, - віруюча людина?

Віруюча. Християнин. Але чи живе він по вірі? Ні, не живе. Я його назвав: "новий Каїн".

Тобто можна вірити в Бога і служити в спецслужбах?

Можна. Ось ми віруємо, але грішимо. Так і він - вірить в Бога, а чинить беззаконня.

Тобто ви не вважаєте його атеїстом

Ні, не вважаю.

Ви б погодились дати інтерв'ю "Першому каналу" російського телебачення?

Так. Я б сказав правду. Тільки нехай вони покажуть те, що я казатиму.

Тобто в прямому ефірі?

В прямому, так. Те, що я скажу, а я скажу правду. Все-одно правда завжди перемагала і переможе.

Нещодавно єпископи православної церкви Німеччини написали звернення до молоді, в якому йшлося про шлюб і любов. Зокрема, з цього звернення стає очевидно, що єпископи православної Німеччини закликають толерантно й делікатно ставитися до представників сексуальних меншин. Яка ваша думка?

До грішників слід бути терплячими. І грішників треба любити. Тому що Господь нас, грішників, полюбив. Але не можна гріх називати добром. Сексуальні шлюби чоловіка з чоловіком можуть бути допустимі, але не вважаються правильними. Це не добро, це гріх. І церква ніколи не зможе їх підтримати. Так, до них, грішників, треба терпляче ставитися. Але казати, що це правильно - неможливо.

Ссылка на первоисточник: https://risu.org.ua/ua/index/monitoring/society_digest/69926/

Следующая новость
Предыдущая новость

Качественные элитные памятники, которые говорят о статусе Как скачать и установить Pin-up Casino Диагностика и ремонт турбины любой сложности Признаки ВСД и методы правильного определения болезни Отличные четки из натуральных материалов

Публикации