Зустріч з Апостолом

19.02.2019 1:41 6

Зустріч з Апостолом

Мирослава Іваник

"Збруч",18 дютого 2019

Фото: Павло Паламарчук

Виставкою відзначають у Львові 445-річчя виходу у світ «Апостола» Івана Федоровича – книги, яку вважають першою друкованою в Україні. Незвичним є те, що вся експозиція побудована довкола одного конкретного примірника з накладу 1574 року. Його знайшли у церкві села Лісневичі (нині – частина Пустомит). Зараз книга належить до колекції Музею книгодрукування у Львові.

«У цій виставці ми говоримо не про абстрактне поняття, а про конкретну книгу, яка збереглася до нашого часу. Вона до початку 1960-х використовувалася в церкві Симеона Стовпника села Лісневичі. Потім церкву, як то було звично, закрили», – розповідає завідувачка відділу “Музей книгодрукування” Львівської національної галереї мистецтв ім. Б.Г. Возницького Віра Фрис.

За роки безгосподарства церква почала руйнувалася: провалився дах, почали замокати інтер’єри. За словами Віри Фрис, музейна експедиція забрала звідти книжки, аби врятувати. Збірка складалася з дев’яти стародруків. Кажуть, коли забирали книжки, не знали, що серед них – «Апостол». Це стало несподіваним та щасливим відкриттям вже у галереї. Виставлений «Апостол» – одна з книг, довкола якої і створили Львівський музей книги.

Дослідникам частково вдалося відтворити історію конкретно цієї книжки. Кажуть, вона потрапила у парафіяльну церкву села Лісневичі мало не одразу після того, як була видрукувана. Наступні книжки, які докуповували до церкви протягом століть, ніби долучалися до неї. Тож і на виставці їх вирішили не відокремлювати. Тут представили й інші церковні стародруки – вони творять те середовище, в якому книжка Федоровича існувала століттями. Кожен експонат має свою дату надходження до церкви та історію.

«У XVII ст. церквами їздили так звані візитатори з метрополії і фіксували, що книжки належать до певних сіл», – пояснює точність інформації Віра Фрис.

Виставка доповнена також хрестом та іконкою, що були знайдені у храмі й нині є частиною фондів Львівської національної галереї.

Поруч з оригіналом друкованого «Апостола» на виставці експонується також рукопис книги, знайдений в одному з храмів Львівщини. Це єдиний експонат, який не має жодного стосунку до церкви у селі Лісневичі. Рукопис початку XVII ст., тобто на кілька десятків років молодший за друковану версію. Його присутність підкреслює та допомагає пояснити вагу праці Івана Федоровича.

«Рукопис показує, наскільки важливий був друкований Апостол. Чому? Він був настільки вивірений, що йому довіряли і з нього переписували рукописні книжки. І це був той стандарт, який заклав Федорович. Що цікаво, він також ввів у книжку галицизми – ті слова, які були зрозумілі місцевому населенню», – пояснює Фіра Фрис.

Рукопис, кажуть дослідники, точно переписаний з видання 1574 року, адже збігаються специфічні помітки.

Поза виставкою, оригінал «Апостола» з фондів музею можуть побачити лише дослідники, які отримають особливий дозвіл. Загалом у світі збереглося більше сотні екземплярів книги першодрукаря – деякі у музеях, а деякі – у приватних колекціях. Але побачити, як виглядає кожна сторінка книжки з села Лісневичі, тепер можуть усі – спеціально до виставки цей примірник оцифрували і демонструють на екрані.

«Нині ми не лише говоримо про дату – 445-му річницю з видруку "Апостола", а й можемо осмислити, чиму той час був видрук книги. Ми зараз живемо в оточенні десятків і сотень книжок, вони для нас часто виглядають банальністю. Насправді друк перших книжок і їх переклад на доступну людям мову був революційним. Це удоступнило знання для людей, а масове тиражування цих знань через книжки привело до того світу, в якому ми з вами живемо. Це допомогло сформувати національні мови, національні держави, політичні нації – весь нинішній світ», – каже генеральний директор Львівської національної галереї мистецтв імені Бориса Возницького Тарас Возняк.

«Апостол» з церкви Симеона Стовпника – єдиний, який нині зберігається у фондах музею. Другий примірник цього видання, нагадаємо, зник з фондів, що з’ясувалось у січні 2017 року, під час проведення інвентаризації після зміни керівництва галереї.

Виставку можна оглянути у музеї Пінзеля (пл. Митна, 1). Триватиме вона до 31 березня.

Ссылка на первоисточник: https://risu.org.ua/ua/index/monitoring/kaleido_digest/74766/

Следующая новость
Предыдущая новость

Популярные азартные игры в интернете Модные часы на каждый день Компания «3DGURU» предлагает качественные услуги 3D печати Качественные элитные памятники, которые говорят о статусе Как выбрать кроссовки для повседневной носки?

Публикации