Зустріч з Апостолом

19.02.2019 1:41 6

Зустріч з Апостолом

Мирослава Іваник

"Збруч",18 дютого 2019

Фото: Павло Паламарчук

Виставкою відзначають у Львові 445-річчя виходу у світ «Апостола» Івана Федоровича – книги, яку вважають першою друкованою в Україні. Незвичним є те, що вся експозиція побудована довкола одного конкретного примірника з накладу 1574 року. Його знайшли у церкві села Лісневичі (нині – частина Пустомит). Зараз книга належить до колекції Музею книгодрукування у Львові.

«У цій виставці ми говоримо не про абстрактне поняття, а про конкретну книгу, яка збереглася до нашого часу. Вона до початку 1960-х використовувалася в церкві Симеона Стовпника села Лісневичі. Потім церкву, як то було звично, закрили», – розповідає завідувачка відділу “Музей книгодрукування” Львівської національної галереї мистецтв ім. Б.Г. Возницького Віра Фрис.

Зустріч з Апостолом

За роки безгосподарства церква почала руйнувалася: провалився дах, почали замокати інтер’єри. За словами Віри Фрис, музейна експедиція забрала звідти книжки, аби врятувати. Збірка складалася з дев’яти стародруків. Кажуть, коли забирали книжки, не знали, що серед них – «Апостол». Це стало несподіваним та щасливим відкриттям вже у галереї. Виставлений «Апостол» – одна з книг, довкола якої і створили Львівський музей книги.

Дослідникам частково вдалося відтворити історію конкретно цієї книжки. Кажуть, вона потрапила у парафіяльну церкву села Лісневичі мало не одразу після того, як була видрукувана. Наступні книжки, які докуповували до церкви протягом століть, ніби долучалися до неї. Тож і на виставці їх вирішили не відокремлювати. Тут представили й інші церковні стародруки – вони творять те середовище, в якому книжка Федоровича існувала століттями. Кожен експонат має свою дату надходження до церкви та історію.

Зустріч з Апостолом

«У XVII ст. церквами їздили так звані візитатори з метрополії і фіксували, що книжки належать до певних сіл», – пояснює точність інформації Віра Фрис.

Виставка доповнена також хрестом та іконкою, що були знайдені у храмі й нині є частиною фондів Львівської національної галереї.

Поруч з оригіналом друкованого «Апостола» на виставці експонується також рукопис книги, знайдений в одному з храмів Львівщини. Це єдиний експонат, який не має жодного стосунку до церкви у селі Лісневичі. Рукопис початку XVII ст., тобто на кілька десятків років молодший за друковану версію. Його присутність підкреслює та допомагає пояснити вагу праці Івана Федоровича.

Зустріч з Апостолом

«Рукопис показує, наскільки важливий був друкований Апостол. Чому? Він був настільки вивірений, що йому довіряли і з нього переписували рукописні книжки. І це був той стандарт, який заклав Федорович. Що цікаво, він також ввів у книжку галицизми – ті слова, які були зрозумілі місцевому населенню», – пояснює Фіра Фрис.

Рукопис, кажуть дослідники, точно переписаний з видання 1574 року, адже збігаються специфічні помітки.

Поза виставкою, оригінал «Апостола» з фондів музею можуть побачити лише дослідники, які отримають особливий дозвіл. Загалом у світі збереглося більше сотні екземплярів книги першодрукаря – деякі у музеях, а деякі – у приватних колекціях. Але побачити, як виглядає кожна сторінка книжки з села Лісневичі, тепер можуть усі – спеціально до виставки цей примірник оцифрували і демонструють на екрані.

Зустріч з Апостолом

«Нині ми не лише говоримо про дату – 445-му річницю з видруку "Апостола", а й можемо осмислити, чиму той час був видрук книги. Ми зараз живемо в оточенні десятків і сотень книжок, вони для нас часто виглядають банальністю. Насправді друк перших книжок і їх переклад на доступну людям мову був революційним. Це удоступнило знання для людей, а масове тиражування цих знань через книжки привело до того світу, в якому ми з вами живемо. Це допомогло сформувати національні мови, національні держави, політичні нації – весь нинішній світ», – каже генеральний директор Львівської національної галереї мистецтв імені Бориса Возницького Тарас Возняк.

«Апостол» з церкви Симеона Стовпника – єдиний, який нині зберігається у фондах музею. Другий примірник цього видання, нагадаємо, зник з фондів, що з’ясувалось у січні 2017 року, під час проведення інвентаризації після зміни керівництва галереї.

Зустріч з Апостолом

Виставку можна оглянути у музеї Пінзеля (пл. Митна, 1). Триватиме вона до 31 березня.

Ссылка на первоисточник: https://risu.org.ua/ua/index/monitoring/kaleido_digest/74766/

Следующая новость
Предыдущая новость

Научиться рисовать может каждый Как не ошибиться, приобретая межкомнатные двери? Как сделать дом уютнее У столичному Відкритому православному університеті відбудеться лекція афонських ченців Крещенский сочельник

Публикации