Вандалізм у Славську: Управління єпархії просило громаду зупинити роботи

18.05.2019 8:11 3

Вандалізм у Славську: Управління єпархії просило громаду зупинити роботи

У Самбірсько-Дрогобицькій єпархії УГКЦ прокоментували скандальну ситуацію із знищенням цінних розписів у храмі Успіння Пресвятої Богородиці в смт. Славське на Сколівщині. Вони переконували громаду зупинити роботи, але їх не послухали, — повідомляє прес-служба єпархії.

«Як тільки стало відомо про конфліктну ситуацію у цьому населеному пункті, Управління Самбірсько-Дрогобицької єпархії УГКЦ уважно її відслідковувало, стараючись вирішити це питання у тісній співпраці з компетентними посадовими особами Львівської облдержадміністрації, жителями Славська та активістами», — йдеться у повідомленні.

До Славська, зокрема, був відряджений голова єпархіальної Комісії у справах церковного мистецтва та архітектури, який вивчав стан храму та вислухав аргументи сторін – представників місцевої громади та мистецтвознавців. За його словами, жителі Славська наголошували на тому, що згаданий храм є їхньою власністю і потребує термінового ремонту, бо перебуває в аварійному стані, чим загрожує життю парафіян.

Тут були розписи Сосенка і Буцманюка

Мистецтвознавці підкреслювали виняткову цінність храмових розписів, які є одним з небагатьох збережених зразків української сецесії. Місцева громада стверджує, що оригінальних розписів у храмі, за винятком іконостасу, не збереглося, бо вони були знищені через бомбардування в часи Другої світової війни — у 1944 році, було зруйновано купол церкви і храм чотири роки нищився під впливом атмосферних опадів. Згодом, в 1960-80-х рр., коли храм був у користуванні громади РПЦ, його кілька раз перемальовували аматори-іконописці, чим, за словами місцевих мешканців, суттєво змінили його первинний вигляд.

«Управління Самбірсько-Дрогобицької єпархії різними способами намагалося переконати громаду відкласти заплановані роботи до моменту висновків компетентної спільної комісії, створеної у Львівській обласній адміністрації, і делегувало до неї спеціалістів, — йдеться у повідомленні прес-служби. — На жаль, змушені констатувати, що до позиції Єпархіального управління не прислухалися, оскільки громада прийняла рішення зняти нашарування тиньку по всьому периметру церкви. Комісія, створена для вирішення цієї проблеми, сьогодні з великою прикрістю документально зафіксувала цей факт».

Що залишилося від розписів

Громада Славська "обурилася" висловлюваннями на їх адресу, а тому діяла прискорено і не звертала увагу на всі прохання і звернення.

У той же час, у присутності представників комісії вони «висловили готовність запросити для реставрації іконостасу авторства Модеста Сосенка кваліфікованих спеціалістів-реставраторів, а майбутній розпис храму виконати, зберігаючи попередній стиль».

«З жалем заявляємо, що в цій прикрій та непоправній ситуації повторився черговий приклад необдуманого та неприпустимого ставлення до сакральних пам’яток минулого, — констатують в єпархії. — Водночас нагадуємо, що завдяки належній співпраці місцевих громад та Комісії у справах церковного мистецтва нашої Єпархії та архітектури в минулому вдалося зберегти та передати майбутнім поколінням чимало сакральних пам’яток. Вкотре наголошуємо вірним на необхідності неухильно дотримуватись «Інструкції про порядок планування будівництва, розпису, облаштування і збереження храмів та інших сакральних споруд богослужбового призначення», яка діє в Самбірсько-Дрогобицькій єпархії УГКЦ від 26 березня 2012 р.», - йдеться у заяві єпархії.

Єпархіальне управління обіцяє уважно вивчити дії місцевого священика та дати їм оцінку у відповідності до церковного законодавства.

Разом з тим, в єпархії вважають несправедливим на підставі події в Славську звинувачувати у недобросовісному ставленні до сакральних пам’яток цілу УГКЦ та ображати усіх її священнослужителів.

Стан розписів перед знищенням

Нагадуємо, парафіяни Славського на чолі зі священиком вирішили провести ремонт у храмі, який є пам’яткою архітектури місцевого значення. Про це 13 травня повідомила ZAXID.NET доцентка кафедри дизайну та основ архітектури і кафедри містобудування НУ «Львівська політехніка» Тетяна Казанцева.

За її словами, розписи виконані у стилі української сецесії. На куполі церкви зображено багато янголів, на стінах – численні орнаменти. Про це вона дізналась із листа одного з парафіян, який захотів залишитись анонімним.

«Цей чоловік повідомив, що готується ремонт церкви і на кожній проповіді священик каже, що ці розписи будуть збивати, бо вони не становлять жодної цінності. Але є багато досліджень цієї церкви, зокрема Бориса Возницького. По-перше, це церква відомого архітектора Василя Нагірного, яка є пам’яткою архітектури місцевого значення. Розписи там робив видатний художник Модест Сосенко. Вони характеризуються надзвичайно глибоким українським колоритом та гарними орнаментами. Ще Андрей Шептицький писав, що "ці розписи пробуджують найтонші почуття, любов до Бога". І направду ті розписи дуже гарні і попри риштування там наразі ще є та світла атмосфера», – сказала Тетяна Казанцева.

Ситуація викликала миттєву реакцію у соціальних медіа. Активісти закликали втрутитися у справу церковне керівництво, а на місці побували мистецтвознавці, журналісти, краєзнавці, представники ОДА.

Активістів обурили слова місцевого священика. «Наша церква не є пам’яткою архітектури, бо нема такої таблички. Поки таблички нема, я про це нічого не знаю», – сказав настоятель церкви Успіння Пресвятої Богородиці о. Андрій Петришин ZAXID.NET. Однак, за словами Тетяни Казанцевої, ця церква внесена до реєстру пам'яток архітектури місцевого значення і вона про це говорила священикові.

«Цінний тут іконостас і його справді малював Модест Сосенко. Але ми не маємо грошей на його реставрацію, тому тимчасово закриємо ікони сучасними. Розпис стін тут робив не Сосенко, а Юліан Буцманюк і в радянські часи по ньому вже малювали, він уже не автентичний. А ця стара плитка, яку випустив якийсь там Левинський, нам не потрібна – вона стара і потріскана. Ми замість неї поставимо нову і гарну. Ми не є варвари і нічого цінного не знищуємо. Цю плитку, якщо хтось хоче, хай забирає в музей», – сказав о. Андрій Петришин журналістам.

13 травня церкву також відвідав керівник обласної організації Товариства охорони культурної спадщини Андрій Салюк, який підтвердив слова Тетяни Казанцевої про цінність розпису.

«Там є деякі втручання в розписи, але композиція збережена і більшість розписів автентичні та потребують дослідження. Священик однозначно хоче все збивати і наново штукатурити. Щоб зупинити це, я звернусь до правоохоронних органів, органів охорони культурної спадщини та до керівництва Греко-Католицької Церкви», – сказав Андрій Салюк ZAXID.NET.

15 травня стало відомо, що розписи знищені. Про це повідомив викладач коледжу ім. Труша, художник-реставратор вищої категорії Андрій Почеква, посилаючись на інформацію головного архітектора Сколівського району Олега Кончевича.

«Олег Кончевич мені зателефонував. Він був сьогодні там. За його словами, залишилась лише частина розписів на куполі церкви, проте усі автентичні розписи Модеста Сосенка та Юліана Бацманюка уже збили і виносять з церкви разом з будівельним сміттям. Також він сказав, що при цьому працювали близько 100 людей, серед яких парафіяни та малярі, які робитимуть ремонт», – сказав ZAXID.NET Андрій Почеква.

Пароха церкви о. Андрія Петришина під час виконання цих робіт у церкві не було. Сам він повідомив, що у цей час перебував по справах на Закарпатті, але підтримує проведення робіт.

Розписи до знищення

При Львівській ОДА створена комісія, яка обстежила хід ремонтних робіт церкви Успіння Пресвятої Богородиці УГКЦ у Славську, які здійснюються без відповідних дозволів і погоджень органу охорони культурної спадщини ЛОДА.

Після огляду комісія намагалась вручити настоятелю храму та голові церковного братства припис щодо припинення будь-яких робіт, проте представники релігійної громади відмовилися його отримувати. Припис вручили голові Сколівської ОТГ Володимиру Безі. Зазначимо, що до роботи залучені і правоохоронні органи, які займаються описом втрат.

«Ми скерували звернення і до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області щодо вжиття відповідних заходів за пошкодження пам’ятки архітектури та припинення будь-яких робіт», – зазначила т.в.о. директора департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської ОДА Оксана Ткачук.

В ЛОДА готують документи для подання справи у суд. «Ми звертаємось до суду з позовом про вилучення з власності Славської громади пам’ятки архітектури місцевого значення», — прокоментувала Оксана Ткачук.

Фото Тетяни Казанцевої і з соціальних мереж

Читайте також: Модест Сосенко і його спадщина

Ссылка на первоисточник: https://risu.org.ua/ua/index/all_news/community/scandals/75848/

Следующая новость
Предыдущая новость

Игровые автоматы: особенности разных категорий! В Киеве реставрируют церковь Спаса на Берестове Купить розы с доставкой в Санкт-Петербурге Прокат лыж в Эстосадок Всегда говори «Да»

Публикации