Від понеділка, 2 березня 2020 р., відкрито доступ до документів Ватиканського Апостольського Архіву, пов’язаних з понтифікатом Папи Пія ХІІ. Деякі з архівних документів, які від тепер можуть вивчати науковці, належать до Історичного Архіву Відділу в справах стосунків з державами Державного Секретаріату Святого Престолу. Про ці документи в інтерв’ю для Радіо Ватикану-Vatican News розповів очільник цього відомства архиєпископ Пол Річард Ґаллаґер.
Він зазначив, що в Історичному Архіві, заснованому 1814 року, зберігаються документи, що стосуються міжнародної діяльності Святого Престолу та дипломатії Вселенського Архиєрея, спрямованої на сприяння мирові й справедливості. Серед них – 2 мільйони аркушів документів періоду понтифікату Папи Пія ХІІ (1939-1958), в яких йдеться про діяльність Святого Престолу під час Другої світової війни, про дипломатичні стосунки, угоди, питання освіти, харитативну діяльність, періодичні звіти щодо політично-релігійної ситуації, питання, що стосувалися держави-міста Ватикану.
Від 2 березня 1 300 000 документів у цифровому форматі стали доступними для користувачів у приміщенні Ватиканського Архіву. Розповідаючи про переваги цифрового формату документів, архиєпископ Ґаллаґер зазначив, що цей спосіб сприяє кращому збереженню документів, а крім того спрощує користування ними.
За повідомленням Радіо Ватикану, архєпископ Пол стверджує, що з цих документів випливає вся велич постаті Папи Пія ХІІ, який був захисником людських прав, справжнім душпастирем для всіх і мужнім дипломатом. Папа Пачеллі проявляв до ближніх безмежне милосердя, яке не всі у Ватикані поділяли. Документи вказують на його зусилля, спрямовані на те, аби відповісти на прохання про допомогу з боку переслідуваних і потребуючих. Є також докази ненависті нацизму до Католицької Церкви й до Папи.
Слід додати, що Папа Римський Пій XII, який очолював Католицьку Церкву з 1939 до 1958 рік, залишився суперечливою фігурою в історії. Одні його називають «Папою Гітлера» та звинувачують у замовчуванні подій Голокосту, інші — вважають, що він врятував від рук нацистів понад 700 тис. євреїв. Через це Ватикан прийняв рішення відкрити архіви Другої світової війни часів правління Пія XII.
Понад 150 істориків та дослідників записалися для роботи з документами. Зокрема, з документами працюватимуть меморіальний музей Голокосту у Вашингтоні та німецький історик Губерт Вольф. Про це повідомляє BBC.
Ссылка на первоисточник: https://risu.org.ua/ua/index/all_news/catholics/vatikan/79111/