"DailyLviv.com", 07 серпня 2018
Начальник відділу пожежної безпеки й заступник начальника управління із запобігання надзвичайним ситуаціям Головного управління ДСНС України у Львівській Орест Галонько завітав на обласне радіо аби обговорити проблематику виникнення пожеж у сакральних спорудах, роз’яснити причини та наслідки від пожеж у дерев’яних церквах.
Про це повідомили у вівторок, 7 серпня, в прес-службі Головного управління поліції у Львівській області, де також розповіли: «Для участі у ефірі запросили й голову Львівської обласної організації Українського товариства охорони пам’яток історії та культури Андрія Салюка».
«5 серпня в селі Велика Горожанна в Миколаївському районі виникла пожежа у церкві «Введення в Храм Пресвятої Богородиці» УГКЦ. Церква дерев’яна, 1798 року забудови, є пам’яткою архітектури місцевого значення. Внаслідок пожежі вогнем було знищено церковний інвентар та майно на площі 90 квадратних метрів, три куполи та дерев`яні перегородки на площі 50 квадратних метрів, а також пошкоджено внутрішні дерев`яні стіни на площі 125 квадратних метрів», – нагадали в обласному управлінні ДСНС.
«На жаль, такі пожежі не є поодинокими, і ця статистика викликає неабияку стурбованість як у рятувальників , так і у громадськості. Впродовж 1991-2018 років на території Львівської області виникло 108 пожежі в культових спорудах. Внаслідок цих пожеж повністю знищено 28 дерев’яних церков, окрім цього значних руйнувань та пошкоджень зазнали ще 10», – розповіли також в обласному управлінні ДСНС.
Орест Галонько озвучив у радіоефірі основні причини пожеж в церквах: «Це порушення правил монтажу та експлуатації електромереж, необережне поводження з вогнем, підпали, порушення правил пожежної безпеки при експлуатації печей, удари блискавки, а також порушення правил безпеки при проведенні вогневих робіт. Надзвичайно вагомим чинником пожежної безпеки є людський фактор. Часто ми фіксуємо факти самовільного оброблення церков ззовні пластмасовою вагонкою, що створює підвищений ризик у разі виникнення пожежі – пластмаса згорає за лічені секунди, а ще до цього додається висока токсичність продуктів горіння».
«Непоодинокими є випадки, коли по завершенні богослужінь прихожани залишають в храмі непогашені свічки. Саме таке недбальство стало причиною знищення храму Святої Параскеви в селі Тинів Дрогобицького району та церкви Св. Михаїла в селі Підгірці Бродівського району», – повідомили також в обласному управлінні ДСНС.
«Досі залишаються невирішеними досить багато питань, що стосуються дотримання вимог пожежної безпеки у будівлях святинь. До прикладу, це відсутність пристроїв від прямих попадань блискавки, систем пожежної автоматики та оповіщення людей про пожежу. Залишається такий недолік, як відсутність належної кількості первинних засобів пожежогасіння у церквах, що створює значні ризики у збереженні будівлі від пожежі.
Окрім цього, дерев’яні конструкції храмів не обробляються вогнетривким розчином, а електричні мережі не проходять випробування на опір ізоляції», – розповіли також в обласному управлінні ДСНС.
Відтак, Орест Галонько нагадав: «Храм – це місце, в якому людина спілкується з Богом. Але не варто забувати про правильну поведінку під час відвідин церкви». – звернувся до радіослухачів. Необхідно підвищувати рівень загальної культури безпеки населення й покращувати обізнаність щодо небезпек, які чатують на кожному кроці. Й не варто забувати, що пожежа на полі, сухої трави, побутового сміття також може легко перекинутися на святиню й знищити її в лічені хвилини. Пам’ятаймо, що лише спільними зусиллями нам вдасться врятувати від руйнівної сили вогню велику культурну та історичну спадщину наших предків, якою являються Божі храми».
Ссылка на первоисточник: https://risu.org.ua/ua/index/monitoring/society_digest/72152/