Протягом трьох днів сто військових капеланів, які пройшли зону АТО, під проводом владики Михаїла (Колтуна), керівника Департаменту військового капеланства УГКЦ, обмінюватимуться досвідом та намагатимуться знайти відповідь на ті актуальні виклики, з якими зараз зіштовхуються.
На початку З’їзду глава Української Греко-Католицької Церкви верховний архієпископ Святослав під час своєї проповіді наголосив на тому, що «маємо наполегливо добиватися цілі ‒ забезпечувати і зберігати мирне небо та мирний шлях».
«Цікаво, що в сьогоднішньому Євангелії (Лк. 19, 37-44.‒ Ред.) Ісус Христос говорить дуже глибоку фразу, яку ми часто забуваємо: “Чому ти, місто, не зрозуміло дороги, яка веде до миру?” Дорога до миру полягає в тому, щоб зрозуміти час відвідин Бога. Що це за відвідини? Це момент, коли Всевишній навідується до свого народу, це засвідчення присутності Бога поміж усім народом. Адже Бог є джерелом миру. А те, що люди не розуміють, не бачать і не хочуть Божої присутності, веде до знищення», ‒ переконаний предстоятель Церкви.
«Військовий капелан ‒ це знак присутності Бога в нелюдських обставинах. Наша місія ‒ бути свідком того, що Бог навідується до свого народу, а також показати Україні дорогу до миру. Якщо наш народ не зрозуміє дороги до миру, то Христос буде плакати над нами так, як плакав над Єрусалимом!» ‒ зазначає глава УГКЦ.
Священик Любомир Яворський, заступник керівника Департаменту військового капеланства, розповів, що цей З’їзд є особливим, адже він перший, на якому присутні 32 капелани, які офіційно працевлаштовані у військових частинах.
«На З’їзді ми, військові капелани, заслухаємо, як відбувається служіння військових капеланів у трьох силових структурах: у Збройних силах України, у Національній гвардії України і Державній прикордонній службі України. Крім того, З’їзд передбачає конференцію військових капеланів, на якій ми розглянемо історичний ракурс військового капеланства, ідентичність служіння військового капелана та характер відносин Церкви і Держави. Навіть більше, ми розглянемо міжконфесійне середовище, в якому опинився капелан, тобто як саме він може послужити для всіх», ‒ зазначив о. Любомир Яворський.
Окрім цього, на З’їзді духівники говорять про специфіку соціального служіння, особливо про допомогу сім’ям загиблих військовослужбовців, а також про тонкощі міжконфесійного служіння, фундамент якого такий: «Капеланське служіння у поліконфесійному середовищі: опікуватися всіма, сприяти іншим, служити своїм». У рамках таких обговорень в останній день З’їзду до капеланів навідається по одному представнику від Української Православної Церкви Київського Патріархату, Римо-Католицької Церкви та протестантів (п’ятдесятників і баптистів), щоб вони якнайбільше розповіли про специфіку їхніх конфесій.
На З’їзді також є представники Міністерства оборони України, Генерального штабу ЗСУ, Національної гвардії України та Державної прикордонної служби Україні, які також долучалися до організації заходу.
Греко-католицькі капелани одні з перших підтримали ЗСУ у 2014 році. В УГКЦ наразі є 161 військовий капелан, а з початку АТО Церквою було здійснено понад 600 ротацій.