Під час засідання Синоду владики розглядали низку питань, пов’язаних із життям Церкви у міжсинодальний період, а також займалися підготовкою Синоду єпископів УГКЦ (тема "Боже Слово і катехизація"), який у вересні цього року відбуватиметься у Львові.
Крім того, 1 червня на зустрічі з духовенством єпархії у кафедральному соборі Воздвиження Чесного і Животворящого Хреста Вроцлавсько-Гданської єпархії УГКЦ владика Володимир (Ющак), правлячий архієрей Вроцлавсько-Гданської єпархії, подякував главі УГКЦ та членам Синоду за відвідини Вроцлава та за надану можливість цієї зустрічі з духовенством єпархії. Він представив духовенство єпархії, на теренах якої душпастирює 44 священики, 10 з яких є новоприбулі за останній рік з України. Також повідомив, що в єпархії є дві особливі категорії вірних: переселенці «Акції Вісла» 1947 року і сучасна трудова міграція з України. Владика Володимир сказав, що, відповідаючи на виклик нової міграції, за останній час в єпархії засновано 30 нових парафій чи душпастирських станиць, де новоприбулі з України можуть отримати належну духовну опіку.
Верховний архієпископ УГКЦ Святослав подякував священикам за їх ревне служіння та представив актуальні душпастирські питання, якими живе Церква в Україні та на поселеннях. Він, зокрема, наголосив на необхідності шукати нових засобів душпастирювання задля кращої опіки над новоприбулими вірними з України. На думку предстоятеля УГКЦ, важливо пам’ятати про суспільно-політичний та історичний контекст, який приносять зі собою ці нові мігранти з України, котрі мають за собою десятиліття комуністичного режиму і травми, спричинені російською агресією проти Батьківщини в останні роки.
Глава УГКЦ розповів отцям та дияконам про ініціативи католицьких єпископатів обох обрядів Польщі та України задля лікування ран минулого та продовження процесу примирення між народами. «Враховуючи тривалий досвід співпраці між єпископатами, я надалі переконаний, що діалог лікує рани», – підкреслив Святослав, застосувавши вислів, що став лейтмотив його інтерв’ю агентству КАІ, яке нещодавно з’явилося окремою книжкою в Польщі.
До присутніх священиків скерували свої короткі слова також члени Синоду. Владика Ярослав (Приріз) подякував отцям за служіння і закликав зберігати українську тотожність, щоб захистити українців від асиміляції. Владика Теодор (Мартинюк) подякував священикам за служіння, а особливо – за складені дари, які в час війни через парафії передаються з Польщі для потребуючих українців. Також владика Теодор запросив священиків разом з вірними на прощу до Зарваниці. Владика Богдан (Дзюрах) висловив побажання бути відкритими на діяння Святого Духа, щоб відчитати, «що Дух говорить Церквам» у нинішніх історичних обставинах, а також побажав отцям дару Святого Духа, щоб могти доносити ту саму Христову благовість різними мовами» до різних груп людей, серед яких вони живуть і здійснюють своє служіння. Владика Богдан (Данило) приєднався до слів подяки для духовенства і закликав бути відкритими не лише до українців, а й до всіх, хто шукає Христа.
На завершення зустрічі своє слово скерував владика Євген (Попович), який є митрополитом для вірних УГКЦ усієї Польщі. Він висловив вдячність за успішну співпрацю між духовенствами обох церковних структур в Польщі, запросив духовенство з вірними взяти участь у святкуванні 325-ліття відновлення єдності Перемишльської єпархії з Римським Апостольським престолом, які відбудуться в Перемишлі 9 вересня 2018 за участю всього Синоду эпископів УГКЦ. Архієпископ Євген висловив перед главою УГКЦ та перед синодальними отцями впевненість, що духовенство митрополії буде і надалі робити все, щоб якнайкраще послужити нашим вірним і плекати живий зв'язок з матірною Церквою.
У ході зустрічі з духовенством Вроцлавсько-Гданської єпархії глава УГКЦ відповів на запитання присутніх священиків, які стосувалися як внутрішньоцерковних, так і міжконфесійних справ.
2 червня глава УГКЦ зустрівся із українською молоддю у Польщі. Він, зокрема, просив українців не тільки зберегти свою віру і культуру, а й ділитися своїм духовним багатством з іншими людьми. Серед місцевої молоді та парафіян, які промовляли, особливо глибоке враження у присутніх створило свідчення п. Наталії, переселенки з Луганщини, яка розповіла про свій шлях до Бога та як вона віднайшла свою національну та християнську ідентичність завдяки зустрічі з Греко-Католицькою Церквою в Україні. Перебуваючи у Вроцлаві, вона продовжує свій духовний досвід вже як активна парафіянка місцевої громади УГКЦ.
3 червня під час проповіді до вірних глава УГКЦ закликав місцеві українські родини, аби українська мова стала для їхніх дітей материнською. Також глава Церкви звернувся до українців, які сьогодні покидають Україну. «Кількість наших українців у Польщі сьогодні нараховується мільйонами. Не забувайте, що тут ваша Церква хоче бути разом з вами. У ній ви знайдете розраду, підпору, силу і захист вашої гідності і вашого права. Ми приїхали сюди, аби вам послужити. Але просимо вас, гуртуйтеся довкола своєї Церкви», – попросив Святослав.
«А для тих, хто ще не вирішив, сумнівається, як дальше будувати своє життя, звертаємося до вас, вертайте додому. Україна вас потребує. Здобувайте освіту, навички, усе те, що може дати вам гостинна польська земля, але думайте про Україну, яка сьогодні стікає кров’ю, яка вас дуже потребує», – закликав він.
Архієрей розповів, що під час цього візиту члени Синоду намагалися зустрічатися з церковною і світською владою у Польщі. «Робимо все для того, аби вам послужити. Маєте відчути, що за вами стоїть велика Церква і великий народ, синами і доньками яких ви є. Ми сьогодні будемо просити, аби всі святі у небі опікувалися вами», – запевнив Святослав.
2 червня єпископи УГКЦ разом з верховним архієпископом Святославом, на запрошення митрополита Вроцлавського Юзефа Купного, переїхали на острів Тумський до резиденції архієпископів вроцлавських. "Зустріч відбулася в теплій невимушеній атмосфері під час сніданку. У розмовах було порушено також низку важливих питань. Особливе місце мала тема польсько-українського примирення", - пише сайт УГКЦ.
Архієпископ Святослав запросив митрополита Юзефа відвідати Київ, а також подякував за добру співпрацю між УГКЦ і РКЦ на території Долішньої Сілезії, за відкритість і допомогу в організації нових греко-католицьких душпастирств, двері яким з благословення митрополита Юзефа відкривають римо-католицькі храми. Згадано було також надзвичайно велику допомогу та внесок у розвиток структур Вроцлавсько-Гданської єпархії з боку кардинала Хенрика Гульбіновича.
Mитрополит Юзеф, як голова комісії щодо суспільних справ при Єпископській конференції Польщі, поділився планами організації восени цього року у Вроцлаві конференції на тему примирення та діалогу, участь в якій візьмуть делегати з Польщі і Німеччини, запросив на неї також верховного архієпископа Святослава.
На завершення зустрічі було зроблено спільне фото, а також вручено взаємні пам'ятні подарунки.