Найбільше очікувань і побоювань у даний момент пов'язано з тим, що "томосна перемога" може завершитись створенням державної Церкви. Адже державна влада виступила головною дійовою особою історії з Томосом — пообіцяла, добула, провезла по країні і з усіма познайомила. А "золотим призером перегонів стала УПЦ КП з Патріархом Філаретом на чолі.
Про це у своїй статті для DT.UA пише Катерина Щоткіна. На її думку, це саме його перемога, — Патріарх не втомлюється підкреслювати, буквально на кожному кроці.
"Від складу першого Священного Синоду, куди він ввів переважно "своїх", назви нової Української Церкви — "Київська митрополія Української Православної Церкви (Православна Церква в Україні)". Що б про це не думали греки, які наполягали саме на "ПЦУ". Для них УПЦ — ПЦУ, а для внутрішнього вживання ПЦУ — УПЦ. Для них — Київська митрополія на чолі з митрополитом Епіфанієм. Для нас — Київський Патріархат на чолі з Патріархом Філаретом. Таке подвоєння реальності. І не зрозумієш, то ми не можемо відірватися від колишньої, то ніяк не наберемося духу стрибнути в наступну, — зазначає оглядач. — Патріарх Філарет ніколи не приховував прихильності ідеї державної Церкви, дуже прихильно відгукувався про сергіанську модель і Патріарха Сергія, а враховуючи його успішну кар'єру в радянській РПЦ, інакше і бути не може: Патріарх завжди був щирим — і до УПЦ КП, і після. Що б не говорили його опоненти".
Автор підкреслює, що якби це залежало лише від Патріарха Філарета, в Україні, напевно, з'явилася б державна Церква, дуже схожа на ту, яка існує в Росії.
Детальніше про небезпеку одержавлення ПЦУ читайте в статті Катерини Щоткіної "Євангеліє" від влади".
Ссылка на первоисточник: https://risu.org.ua/ua/index/all_news/state/church_state_relations/74736/