У Софійському соборі почали реставрацію мозаїк, фресок та олійного живопису першої половини ХІ століття. Спершу досліджують поверхню стін, аби виявити пошкодження, після чого почнуть відновлювати зображення.
Основні роботи з реконструкції проводитимуть під самим куполом, на висоті майже 20 метрів.
Генеральний директор Національного заповідника «Софія Київська» Неля Куковальська «Громадському радіо» розповіла, що робота з реставрації мозаїк і фресок унікальна, і такі роботи проводяться в Україні виключно тільки в Софійському соборі, адже тільки тут збережено такий комплекс древніх мозаїк і фресок.
«Зараз розпочалися роботи. Ми плануємо провести прес-конференцію, на якій розповімо, що там побачили наші реставратори, в якому стані є мозаїки, які роботи треба провести, яка технологія цих робіт тощо. Сюжети мозаїк – це медальйони із зображенням Севастійських мучеників. Це найбільший комплекс на двох арках – на північній та на південній в головному трансепті. На північній арці проводилися реставраційні роботи п’ять років тому, і там менший комплекс мозаїк збережений, а тут більший. Проблема Софії та, що шар, на якому зберігаються мозаїки, в багатьох місцях відшарувався від самого тіла споруди, від самого собору. Система реставрації в усьому світі одна – їх підкріплюють спеціальними системами. Реставратори зроблять обстеження, і якщо будуть відчуватися відслойки шару самого тіла споруди, ми попробуємо зробити ендоскопічні дослідження, і вперше за 1000 років заглянемо в потойбіччя мозаїки – як себе веде саме тіло споруди, і що за тим шаром, на якому знаходяться мозаїки», - розповіла Неня Куковальська.
Ссылка на первоисточник: https://risu.org.ua/ua/index/all_news/culture/inheritance/71856/