Після окупації Криму покинути свої будинки були змушені 20–25 тис. кримських татар. Серед основних причин переїзду називають страх за своїх близьких (в Криму люди зникають безвісти або їх знаходять убитими з ознаками катувань), регулярні обшуки, затримання та арешти кримськотатарських активістів, обмеження свободи слова та свободи зібрань, культурних, мовних та релігійних свобод, а також прав людини.
— Окупанти заборонили діяльність Меджлісу кримськотатарського народу, заборонені телебачення, радіо, новинні агентства. Серед противників анексії є вбиті окупантами. Багатьох викрали, а 67 наших співвітчизників кинуті в російські в’язниці. Щотижня в будинках кримських татар проводять обшуки, — зазначив глава Меджлісу кримськотатарського народу, народний депутат України Рефат Чубаров.
За три місяці 2018 року в Криму було затримано 28 активістів.
— В основному затримання відбувалися після проведення обшуків російськими силовиками. За перший квартал 2018 року проведено 19 обшуків, з них 12 — в будинках представників корінного народу. У січні провели 9 обшуків у кримських татар, — заявив член Меджлісу кримськотатарського народу Ельвір Сагірман..
За даними Представництва Президента України в АР Крим, на материкову Україну переїхали майже 23 тис. переселенців з півострова. В основному вони переселялися в Київ та Київську область, а також в Херсонську, Львівську, Івано-Франківську і Тернопільську області.