Як українці в Ряшеві Йордан святкували. Свята вода, парафіяльна “Кутя” та коляди

22.01.2020 2:19 3

Як українці в Ряшеві Йордан святкували. Свята вода, парафіяльна “Кутя” та коляди

Марія Боровська

Маленька діаспорна парафія УГКЦ у польському Жешові (стара українська назва Ряшів. — ред.) зібрала своїх чисельних вірян — українських діаспорян, заробітчан та студентів — на святкування Водохреща. Треті свята парафіяни відзначали також спільною “Кутею”.

У неділю 19 січня в греко-католицькій парафії Успення Пресвятої Богородиці у Жешові святкували Святе Богоявлення Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа, в народі — Йордан. Мешканці Жешова і прилеглих місцевостей, які входять до парафії, прийшли сюди, щоб ще раз пригадати собі ту добру новину — хрещення Ісуса Христа Іваном у Йордані і об’явлення його божественної суті.Після Водосвяття в школі при вулиці Нарушевича, 17 парафіяни пішли на спільну “Кутю”.

“Народ, який сидів у темноті, побачив велике світло;
тим, що сиділи в країні й тіні смерти, зійшло світло”, —
із читання на Богоявлення. (Мат. 4, 16)

Йордан у Ряшеві

Богослужіння проводилось настоятелем храму отцем Богданом Криком у сослужінні з римо-католицькими отцями, повідомляється на парафіяльному сайті.

“Коли в Йордані хрестився Ти, Господи, Троїчне явилося поклоніння, бо Родителя голос свідчив Тобі, возлюбленим сином тебе називаючи”, — із тропаря на Богоявлення.

Йордан у Ряшеві

В цей день прийшла незвично велика кількість вірних, котрі повністю заповнили маленьку діаспорну церкву. Після святкової Літургії і освячення води, кожен з своїми посудинами — пляшечками, глечиками, слоїками — йшли до 40-ка літрового баняка за свяченою водою. Так як і ті люди, котрі спішили до Йордану, щоб очиститися від гріха і охреститися у Івана.

“Ви, що в Христа хрестилися, у Христа зодягнулися” — замість трисвятого.

Парафіяльна зустріч

На проповіді отець Богдан Крик розповів історію про три зображення, які колись бачив: “На першому були парафіяни, котрі йшли до сповіді — невелика кількість; на другому йшли до Причастя — вже більше людей, а на третьому по святу воду на Водохреща всі гатять”. Цим прикладом священник висловив заохочення, щоб парафіяни храму у Жешові не були людьми, які приходять до храму тільки по свячену воду, а й постійно користали із таїнств Церкви.

А той третій празник — Святе Водохреща, радуйся!
Ой, радуйся земле, Син Божий народився!

Парафіяльна зустріч

Колядками та щедрівками розпочалася парафіяльна зустріч “Кутя” — “Добрий вечір тобі, пане Господарю”, “Бог ся рождає!”, “Щедрик” — хто які знав. Парафіяльна “Кутя” проводиться в Жешові щороку. Цьогоріч три покоління зібралося за столом — діти, молодь і старші. Традиційним “Бог предвічний” і молитвою посвятили гостину, а після коляд всі взялися їсти. Починали з куті — бо це головна страва різдвяних свят. В кожному регіоні Україні є різні рецепти і традиції пов'язані з споживанням цієї страви. Це і найперший символ святої вечері, яку справляють перед Різдвом із появою першої зірки на небі. Кутя — як тихий символ прийняття вибраного Сина улюбленого.

Були також і вареники з капустою і картоплею, які є серед тих традиційних 12-ти страв і святої та щедрої вечері.

Прийшов днесь із небес, щоб спасти люд свій весь, і утішився.

Парафіяльна зустріч

Парох храму у Жешові отець Богдан Крик, знаючи кожного, роздавав просфори, вітаючи із святами і складаючи їм найкращі побажання. Це було справді по-родинному. І, якщо хтось не святкував із родиною перших свят, то мав нагоду посвяткувати тепер.

Ссылка на первоисточник: https://risu.org.ua/ua/index/popular_reporter/78586/

Следующая новость
Предыдущая новость

Эффективная реклама на улицах Морское крюинговое агенство для успешного трудоустройства Між духовенством та районною владою Рівненщини відбувся благодійний футбольний матч Выбираем оборудование для салона красоты Органічні добрива від українського виробника

Публикации