В Росії помер укладач статуту УПЦ (МП), що заборонив автокефалію та закріпив канонічну єдність з РПЦ

31.05.2020 4:28 3

В Росії помер укладач статуту УПЦ (МП), що заборонив автокефалію та закріпив канонічну єдність з РПЦ

24 травня в Виборзі Ленінградської області РФ помер Інокентій Павлов - колишній ігумен РПЦ, кандидат богослов'я, який тривалий час працював разом з митрополитом (нині патріархом) Кирилом (Гундяєвим), коли той очолював Відділ зовнішніх церковних відносин Московського Патріархату. Ігумен Інокентій відомий як автор документа, що ліг в основу нинішнього статуту УПЦ (МП), повідомляє "Релігія в Україні".

У 2008 р Інокентій Павлов опублікував спогади про події 1990-1992 рр., в яких розповів, як був задіяний главою ВЗЦЗ РПЦ митрополитом Кирилом (Гундяєвим) до укладання "томосу" (патріаршої грамоти) про самоврядування УПЦ в складі РПЦ. Зокрема, він пише:

"Перший мій дотик до української тематики відбувся в жовтні 1990 року, коли під час" позачергового "Архиєрейського Собору РПЦ МП, що проходив в Даниловому монастирі, мене, в той час референта з богословських питань ВЗЦЗ, викликав до себе його голова митрополит Кирило, звелівши негайно складати Томос про надання "самостійності і незалежності в управлінні" Української Православної Церкви, в яку тоді був перетворений Український екзархат РПЦ МП. Я, природно, запитав, що мається на увазі - автономія, яка була дана УПЦ ще Московським Священним Собором в 1918 м, або ж все-таки автокефалія, враховуючи, що до неї є потужний рух на Заході України, де знаходиться більшість парафій УПЦ? на це мені було сказано, що цих слів в Томосі ні в якому разі не повинно бути. Що ж, подумав я, справа явно не серйозна. І гранично спростив свою задачу. Для цього я, взявши в Синодальній бібліотеці підшивку "Журналу Московської патріархії" за 1970 г., знайшов Томос про надання автономії Японської Православної Церкви, який просто переписав, навіть трохи скоротивши, і, відповідно, замінивши термін "автономія" на новоявлені "незалежність і самостійність в управлінні". Туди, до речі, увійшло одне дуже важливе положення, яке там так і залишилося, чому я навіть був трохи здивований, а саме - про те, що Священний Синод УПЦ самостійно обирає і призначає правлячих і вікарних архиєреїв і засновує єпископські кафедри в межах України. В умовах тисячолітньої і численної помісної Церкви (куди, до речі, більш численною, ніж РПЦ МП на території Української РСР) з розвиненою інфраструктурою це означало практичну автокефалію. Ось такий Томос потім і вручав Філарету (Денисенку), який став Блаженнішим Митрополитом Київським і всієї України, Патріарх Алексій II в історичному Софійському соборі під час свого першого (і до нинішнього липня останнього) візиту до Києва 28 жовтня 1990 року ".

Далі Інокентій пише, що зібраний 1-3 листопада 1991 р Помісний Собор УПЦ одноголосно проголосував за пропозицію "звернутися до Святішого Патріарха Московського і всієї Русі Алексія II і єпископату Російської Православної Церкви з проханням дарувати Українській Православній Церкві повну канонічну самостійність, тобто автокефалію, оскільки проголосити автокефалію може тільки вищий орган Помісної Церкви в особі Собору єпископів ". Однак це, на думку Інокентія Павлова, було помилкою, оскільки з таким зверненням варто було б звертатися до Вселенського Патріарха.

В результаті, зазначає колишній співробітник ВЗЦЗ, РПЦ не дала автокефалію УПЦ. Сьогодні УПЦ продовжує жити за згаданим і підписаним патріархом Алексієм ІІ документом (грамотою) як самоврядна частина РПЦ.

На цей документ спирається, зокрема, сучасний статут УПЦ (МП). Згідно з ним, УПЦ (МП) "є самокерованою частиною Російської Православної Церкви» (розділ 1, п. 5), зобов'язується "зберігати ... канонічну єдність з Російською Православною Церквою", здійснювати "нагляд за втіленням в життя рішень Помісних Соборів РПЦ"(розділ 2, п. 6), Собор єпископів УПЦ (МП)" діє на підставі ... постанов Помісних і Архієрейських Соборів РПЦ»(розділ 3, п. 5), обраний предстоятель УПЦ (МП)" представляється його Святішому Патріарху Московському і всієї Русі для отримання Благословенної грамоти "(розділ 5, п. 16)," благословляється Святішим Патріархом Московським і всієї Русі "(розділ 5, п. 2), а його ім'я згадується" за богослужінням ... після імені Святішого Патріарха Московського і всієї Русі "(розділ 5, п. 5), сам же глава УПЦ (МП)" є постійним членом Священного Синоду Руської Православної Церкви "(розділ 5, п. 8).

Ссылка на первоисточник: https://risu.org.ua/ua/index/all_news/orthodox/uoc/80403/

Следующая новость
Предыдущая новость

Ресурс Слототоп и его преимущества Сильная личность примеры великих людей Играть в популярные игровые аппараты в онлайн казино Игровой Клуб Vulkan Данилюк пояснил, почему закон про легализацию настолько долго лежит в Раде Советы для обретения счастья

Публикации