Рівненщина відзначає 500-ліття Нобельського Євангелія

30.05.2020 19:59 0

Рівненщина відзначає  500-ліття Нобельського Євангелія

Напередодні 500-ліття з дати створення Нобельського Євангелія на Рівненщині відбувся круглий стіл. Участь в онлайн Zoom-конференції взяли представники музеїв, краєзнавці та історики області. Про це інформує Рівне 1.

Як відзначив директор Рінвенського обласного краєзнавчого музею Олександр Булига, дата проведення заходу не випадкова, адже саме 1 червня було завершено написання цієї великої книги. У Нобельському Євангелії так і йдеться – «…закінчена книга ця місяця червня, у перший день місяця, у день Святого Юстина-філософа й мученика Юстина».

За словами начальниці управління культури і туризму Рівненської ОДА Любові Романюк, 2020-й рік не випадково оголошений Роком культурної спадщини. «Область має потужний духовний потенціал, зокрема, через появу на світ таких історичних рукописів як Нобельське, Пересопницьке та Острозьке Євангелія, які цьогоріч відзначають солідні ювілеї. Спочатку заходами передбачалося проведення багатьох іміджевих заходів, але пандемія внесла свої корективи. Це не завадило нам трансформуватися і будемо далі планувати рік та відзначати культурні ювілеї», - звернулася до учасники конференції Любов Романюк.

Про історію створення великого рукопису розповіла працівниця краєзнавчого музею Людмила Шахматова.

У давнину Нобель був значним міським центром на Волинському Поліссі. У ньому існувало п’ять церков, при яких діяли школи й писалися книги. І ось при одній з них, Миколаївській, у 1520 році завершили переписувати Євангеліє. У ньому, зокрема, читаємо:

«…книга ця, названа Євангеліє тетро, створена при королі Сигизмунді, єпископі Іоні, владиці Турівськім та Пінськім, при князеві Федорі Ярославовичі, повелінням христолюбця, раба Божого Симеона Батиєвича, старця Хоїнського, і дана в храм… Святого Миколи в Ноблі. А хто цю книгу візьме від церкви Святого отця Миколи в Ноблі Пінського повіту, той буде проклятий у цей вік і в майбутній. А писав дяк, многогрішний раб Божий Севастьян Аврамович у Ноблі. Закінчена книга ця місяця червня, у перший день місяця, у день Святого Юстина-філософа й мученика Юстина».

Щоправда, в книзі є згадка ще про одного переписувача – дяка Левка. Тому, ймовірно, над книгою працювало кілька переписувачів.

Загалом Нобельське Євангеліє свідчить про високий рівень писемної культури, яка існувала в Україні в епоху Середньовіччя. Це є одна з найдавніших писемних пам’яток Волинського Полісся.

Ссылка на первоисточник: https://risu.org.ua/ua/index/all_news/culture/bible/80411/

Следующая новость
Предыдущая новость

Монастыри России православные действующие Оптимизация работы переводчика Двухъярусные кровати для детей на любой вкус и бюджет от производителя Руководство для Посетителей Участка Джиншанлин Великой Китайской Стены: Онлайн-казино PointLoto – лучшие азартные развлечения для геймеров

Публикации