О. Юстин (Бойко): “Чи можна вітатися “Христос Хрещається?””

20.01.2020 16:39 15

О. Юстин (Бойко): “Чи можна вітатися “Христос Хрещається?””

Підготувала Оксана Бабенко

"Духовна велич Львова, 20 січня 2020

Привітання “Христос Хрещається!” – “У річці Йордан! не є загальноприйнятим у Церкві, хоча не є забороненим. Хочу сказати Вам свою особисту думку. Кожне християнське привітання повинне бути наповнене богословським змістом. Воно у своїй суті є своєрідним Симолом Віри. Давайте, проаналізуємо коротко кожне з привітань.

Привітання: “Слава Ісусу Христу!

Воно не тільки властиве нам, вживається у цілій Католицькій Церкві. Вам напевно відомо це привітання латиною: “Laudetur Jesus Christus”, воно постійно звучало на хвилях Радіо “Ватикан”. І відповідалося: “In secular Seculorum”. Дослівний переклад: “Слава Ісусу Христу” – “Слава навіки!”, дехто додає Богу.

Привітання “Христос посеред нас!”. Воно також є своєрідним визнанням віри, оскільки вказує нам на те, що раз “Христос посеред нас”, то значить ми є брати, чи сестри у Христі. А відповідно повинні формувати свої відносини на принципах християнської любові до ближнього.

Привітання “Христос Воскрес!” є дуже біблійним. Це по-суті слова Ангела, які він сповістив жінкам-мироносицям, які прийшли помазати Ісуса. Він каже: “Христос Воскрес, не бійтесь!. Тому, коли ми вітаємося “Христос Воскрес!” -“Воістину Воскрес!”, то ми тим самим прославляємо Воскреслого Христа.

Привітання “Христос Рождається!” є також біблійним. “Славіте Його!” – відповідається, оскільки євангелисти, коли переповідають нам про Народження Ісуса Христа, кажуть нам, що коли ангели з’явилися пастухам, то вони говорили: “Слава на висотах Богу” і “На землі – мир,в людях благовоління!”. Тому коли ми кажемо: “Христос Рождається” – “Хваліте Його!” , то ми відповідно прославляємо Христа, який Народився. Дехто каже, що треба говорити “Христос Рождається!”, бо Він постійно рождається, дехто каже “Народився!. Я Вам, як богослов скажу. Треба відрізнити 2 Народження Христа. Коли ми говоримо “Вірую”, ми кажемо “І в Єдиного Господа Ісуса Христа, Єдинородного від Отця Родженого, перед усіма віками!”. Коли ми говоримо про Народження Христа, то треба відрізняти Родження перед Віками, і Народження від Діви Марії, яке відбулося у певному моменті історії. І воно відбулося з тією ціллю, що Бог так хотів спасти світ, що післав на Землю Сина Свого Єдинородного.

Коли мова йде про привітання “Христос Хрещається”, відповідається “У річці Йордані!”, воно є радше таким привітанням історичним. І ще раз скажу, воно має місцеве походження, локальне. Зараз завдяки ЗМІ воно набуває поширення не тільки в Україні, але й поза її межами у середовищі українців. Деякі богослови слушно кажуть, що якщо йти за такою логікою, то на Преображення, ми маємо вітатися “Христос Преображається”, а відповідати – “На горі Таворі!”. Чи, наприклад, коли ми празнуємо Квітну неділю, то вітатися “Христос в’їздить у Єрусалим!”, відповідати – “У славі”.

Тому, як на мене рішення лежить ось у чому. Здається, що наші єпископи, повинні ствердити загальноцерковні привітання і це вони ствердили, затверджуючи Катехизм УГКЦ, а існують привітання так звані “локальні”, тобто місцеві. До яких належить “Христос Хрещається!”і відповідаємо “У річці Йордані!”. У тому немає нічого злого. Навпаки, кожне привітання, якщо воно підносить людину на віру, то воно є гідне того, щоб його вживати, але не можна шукати корінь цього привітання, кажучи, що так віталися у правдавню епоху на цілій Київській Русі. Так не можна робити. Натягувати під якийсь аргумент факти, тому що це є несправедливо. Я, наприклад, походжу з Гуцульщини, і у нас такого привітання “Христос Хрещається!” не було, але тепер люди втіаються. І прославляють таким чином Бога, а мені, як священику, мило на душі. Не виключено, що у майбутньому з’являться інші привітання. Не знаю, чи ви знаєте, що привітання “Слава Україні!” – “Героям Слава!”, з’явилося не так давно і воно з’явилося на базі християнського привітання “Слава Ісусу Христу” – “Слава навіки”. І про це існують дослідження. Саме перед тим, як говорити Вам, я їх прочитав.

Який робимо висновок? Привітання “Христос Хрещається” – “У річці Йордані!” є привітанням такого місцевого значення. Але у тих селах і місцевостях, де його не вживають, непотрібно нового видумувати. Очевидно, що існує певна проблема. Тому що, кожне Господське свято має період передпразництва, тобто приготування і попразництва і воно триває певний час. Коли говорити про привітання “Христос Рождається!”, то його слід завершувати вживати вже тоді, коли починається передсвяття Йордану, але ми у цей час ще колядуємо і ми продовжуємо так вітатися. Я думаю, що ця ситуація потребує якогось упорядкування і думаю, що наші єрархи вже побачили цю ситуацію і належним чином відреагують. Але, відповідаючи на питання,чи можна вживати слова “Христос Хрещається!” і відповідати “У ріці Йордані” – так, але пам’ятати , що це є традиція місцевого значення, переважно її вживають у селах і містах Галичини. Що робити нашим людям, які живуть на Східній і Центральній Україні? Моя порада є такою: триматися тієї традиції, яка є затверджена у Катехизмі УГКЦ “Христос – наша Пасха!”,а там є чотири привітання, “Слава Ісусу Христу!, “Христос Рождається!” “Христос посеред нас!” і “Христос Воскрес!”. Головне, щоб ми віталися, не оминали одне одного увагою. І нехай привітання “Слава Ісусу Христу!” стане для нас щоденною, немовби молитвою. Бо воно є справді прославою Бога. Очевидно, що коли ми знаємо, що котрась людина до церкви не ходить, або є далекою від церкви, або є невіруючою, то не можна на силу з такою людиною вітатися. І потім їй закидати, що вона не вміє відповідати, або ставити її у незручне становище. Слід вітатися з такою людиною дуже ввічливо, мило і нехай по Вашій повазі до неї, людина розпізнає, що з нею привітався якийсь добродушний чоловік, чи добродушна жінка, і напевно, це був християнин, або християнка,хоча вона привіталася нехристиянських привітанням. Отож любімо одне одного, вітаймося одне з одним і також – знаймо, де є навчання Церкви, де є традиція Церкви, а де є місцеві звичаї.

Записала з відеоблогу о. Юстина Бойка Оксана Бабенко

Ссылка на первоисточник: https://risu.org.ua/ua/index/monitoring/religious_digest/78582/

Следующая новость
Предыдущая новость

Кинг - казино, не способное разочаровать Самый большой выбор напольных покрытий со скидками Виртуальные развлечения с денежными призами победителям Столешница из натурального камня Посуда Berghoff – качество, удобство, стиль

Публикации