Майже детективна історія: хто поцупив ікони з Києво-Печерської лаври – розслідування "5 каналу"

13.05.2020 21:29 0

Майже детективна історія: хто поцупив ікони з Києво-Печерської лаври – розслідування

Ганна Рибалка, Юрій Усік, Олексій Сопільняк

"5 канал", 12 травня 2020

Мистецтвознавці кажуть, що кожна з викрадених ікон може коштувати від 10 до 50 тисяч доларів

Цієї п'ятниці ми дізналися, що намісник Києво-Печерської лаври подав позов на "5 канал" через поширення нібито неправдивої інформації про його ж заклики вірянам приходити до храму під час пандемії. Але нагадаю, і ми про це розповідали вам у матеріалі про святкування Великодня в умовах карантину, як храми Московського патріархату, а серед них і Почаївська лавра, відкрили свої двері для парафіян, попри заборону.

Тож ми чекаємо суду і готові відстоювати там свою позицію. І сподіваємося, що судовий розгляд цієї справи буде швидшим, ніж тяганина в іншій справі, яка розслідується вже два роки – про зниклі цінності з Києво-Печерського заповідника. Служба безпеки України недорахувалася там принаймні десяти ікон. Були обшуки, були слідчі дії. Але за два роки ми так і не почули, де ж святині. Якось ця справа дивно затихла.

Ганна Рибалка намагалася зрозуміти, на якому етапі розслідування і куди могли подітися цінності.

Не святе діло. Хто поцупив ікони з Києво-Печерської лаври?

"Те, що збереглося в церкві, буде слугувати народу. І не тільки народу України", – заявив Павло (Лебідь), намісник Києво-Печерської лаври.

"Перевірка виявила, що не вистачає принаймні 10 ікон", – говорить речниця СБУ Олена Гітлянська.

"Відсутніми залишаються 10 предметів, місце перебування яких не встановлено", – каже речниця Міністерства культури (2016-2019) Юлія Даценко.

Зникли безвісти чи опинилися в чиїхось руках за кругленьку суму – "Підсумки тижня" з'ясували, яких саме раритетів бракує в Лаврі.

Києво-Печерська лавра 5 канал / Час. Підсумки тижня

Тетяна Попова, експертка ГО "Інформаційна безпека", заступниця міністра інформаційної політики (2015-2016), каже: "Ці мощі і артефакти – безцінні. Я знаю, що вони там продають їх за якихось 20-30 тисяч доларів".
А в.о. міністра культури України Світлана Фоменко питає: "А як ви перевірите мощі, яким тисячу років, що це саме ті мощі?"

Ця майже детективна історія зі зникненням релігійних святинь розпочалася восени 2018-го. Перша масштабна ревізія в Києво-Печерській лаврі за останні тридцять років. Міністерство культури та Служба безпеки не дорахувалися низки цінностей ХІХ століття.
При цьому митрополит Павло каже: "Ніхто не переписував уночі, ніхто нікого не штурмував і не турбував".

А речниця СБУ Олена Гітлянська каже: "Перевірка виявила, що бракує принаймні 10 ікон. Тому всі матеріали були передані національній поліції і було порушено кримінальне провадження за частиною 3, статті 191. Це "Привласнення і розтрата майна в особливо великих розмірах". Це санкція статті від трьох до восьми років".

Майже детективна історія: хто поцупив ікони з Києво-Печерської лаври – розслідування

Ревізію провели не лише в монастирі, а й у помешканні самого намісника лаври.

Майже детективна історія: хто поцупив ікони з Києво-Печерської лаври – розслідування Маєток Митрополита Павла 5 канал / Час. Підсумки тижня

СБУ тоді підозрювало митрополита в розпалюванні міжконфесійної ворожнечі. Куди ж поділися ікони, митрополит Павло тоді не коментував.

Принагідно згадав, що і його самого колись обікрали: "Винесено було 5 ікон. Забрали, вибачте, ящик горілки, яка там була".

Майже детективна історія: хто поцупив ікони з Києво-Печерської лаври – розслідування Митрополит Павло5 канал / Час. Підсумки тижня

Як сталося, що печерські ікони зникли просто з-під носа і в монастиря, і в заповідника, що ділить із ченцями одну територію? Запитуємо в керівника пам'ятки.

Олександр Рудник, в.о. генерального директора національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника, говорить: "Ми закриті повністю. Сюди запускають тільки окрему частину співробітників. – А хворі ченці де? – Вони внизу, закриті. В телефонному режимі спілкуємося, звичайно, так".

Слово "крадіжка" тут воліють не говорити вголос. І посилаються на версію керівництва лаври.

"Можливо, утилізовані. Можливо, вони були комусь передані. В якийсь із монастирів. Можливо, утилізовані. Це вже підписував намісник Павло. Знаєте, дуже багато чого пишуть у ЗМІ. І викрадати такі ікони й продавати їх – вони не варті того, щоб їх продавати", – говорить Олександр Рудник.

Не лише ікони, а й хрест та потир – чаша для богослужіння – зникли. Це частина речей, які ще 2013-го передав національний заповідник із музейних державних фондів у користування монастирю. Головна зберігачка заповідника каже: святині належали не до основного фонду, а до допоміжного. А це означає, що їхня цінність на папері не закріплена.

Майже детективна історія: хто поцупив ікони з Києво-Печерської лаври – розслідування Потир5 канал / Час. Підсумки тижня

Ірина Мартинюк, головний зберігач фондів Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника, говорить: "Зараз важко сказати, яку вони становили на той час або на сьогодні культурну цінність. Неможливо".
Такої самої думки і виконувачка обов'язків міністра культури Світлана Фоменко, яка на час ревізії в лаврі теж працювала в міністерстві: "Ці всі речі не занесені до державної частини музейного фонду. Вони належать до науково-допоміжної частини. Експерти-мистецтвознавці ще не прийняли рішення, що це культурні цінності, які дуже цінні для держави".

Із власних джерел "Підсумкам тижня" вдалося отримати точний перелік украдених раритетів із лаври. У ньому – дев'ять ікон кінця ХІХ століття з печерськими святими, "Богоматір Іверська", "Богоматір Сухо-Калігорська".

Майже детективна історія: хто поцупив ікони з Києво-Печерської лаври – розслідування Перелік вкрадених з Києво-Печерської лаври ікон5 канал / Час. Підсумки тижня

Показуємо цей перелік знавцю святинь Київської Русі, мистецтвознавцю, професору Київської православної богословської академії Дмитру Степовику. Він вражений.

"Вони дуже цінні, я думаю, що від 10 до 50 тисяч доларів чи євро кожна з цих ікон могла би коштувати. Всі ікони лаврської київської тематики дуже популярні в світі. Це набиває ціну. Ікони виконані чудесною школою, очолюваною Рокачевським. Це друге набиває ціну. Третє – ікони походять із самого монастиря", – пояснює мистецтвознавець.

Майже детективна історія: хто поцупив ікони з Києво-Печерської лаври – розслідування Мистецтвознавець Дмитро Степовик5 канал / Час. Підсумки тижня

Мистецтвознавець вважає, що найцінніша в цьому переліку – високоякісна копія Вишгородської ікони Богоматері ХІІ століття. В Росії вона відома як "Володимирська". Вивезення її оригіналу до Москви багато століть тому мистецтвознавці називають крадіжкою тисячоліття. Таких випадків, коли святині Київської Русі нахабно цупили і перевозили до Білокам'яної, історія знає безліч.

Майже детективна історія: хто поцупив ікони з Києво-Печерської лаври – розслідування Мистецтвознавець Дмитро Степовик5 канал / Час. Підсумки тижня

Про можливе вивезення до Росії не лише частини печерських ікон, а й мощів святих, раніше заявляло й попереднє керівництво заповідника, й народні депутати. Нарікали: держава втратила контроль над своїми ж святинями. Ще 2013-го уряд Азарова віддав лаврі більшість споруд на території Києво-Печерського заповідника. Нині на сайті президента з'явилася петиція про розірвання договору про оренду. Звернення до гаранта підписали 27 тисяч людей.
Тетяна Попова, ексзаступник міністра інформполітики, каже: "Мінкульт має право на перевірки. А СБУ має право на заведення кримінальних справ, якщо щось відсутнє. І якщо це постійно відбувається, відповідно, щонайменше, печери, можна було б вивести з-під їх підпорядкування".

Світлана Фоменкко, в.о. міністра культури України, каже: "А як ви перевірите мощі, яким тисячу років, що це самі ті мощі? Мощі є цінними з точки зору релігійних обрядів, з точки зору релігійних практик. Із точки зору законодавства щодо охорони культурної спадщини і культурних цінностей мощі не є цим артефактом і об'єктом".

В УПЦ Московського патріархату замість реакції на гучне розслідування дістаємо погрози.
Климент, керівник інформаційно-просвітницького центру УПЦ МП, каже: "5 каналу" інформаційно-просвітницький відділ не дає ніяких коментарів. "5 канал" – це організація, яка постійно використовує інформацію для розпалювання міжрелігійної ворожнечі. А це 161 стаття КК України. Бачте, в нас законодавство не до кінця ще відрегульовано, тому не всі покарані".

Майже детективна історія: хто поцупив ікони з Києво-Печерської лаври – розслідування

Хто став володарем печерських ікон, нині з'ясовують слідчі. Відколи прогримів скандал, жодних публічних заяв від правоохоронців не чути. Але "Підсумки тижня" довідалися: розслідування вже доповнили новими фактами розкрадання майна.

Ссылка на первоисточник: https://risu.org.ua/ua/index/monitoring/society_digest/80175/

Следующая новость
Предыдущая новость

Зачем нужны надгробия Передайте свою любовь сквозь время и пространство! Цветы курьером в Киеве Как защитить нагревательные приборы от накипи Какие ледоходы рекомендуют старикам и женщинам? Самая вкусная пицца в Киеве с доставкой

Публикации