Нещодавно всередині УПЦ МП зчинився галас з приводу принципової позиції нового міністра культури Володимира Бородянського, що ця церковна юрисдикція має додати до своєї назви вказівку, що вона належить до свого керівного центру – Російської Православної Церкви (ака Московський патріархат). Законодавчі вимоги позначити ці токсичні для українського суспільства зв’язки викликають паніку в української філії РПЦ, адже в умовах російської агресії проти України це може призвести до значної втрати вірян, які й досі щиро вірять, що УПЦ – не МП. Більш того, сьогодні пропаганда вже пише про те, що УПЦ отримала від РПЦ томос про незалежність. А якщо послухати «правозахисників», що працюють на УПЦ МП, уточнення її назви – це дискримінція, втручання держави у внутрішні справи Церкви і навіть – не повірите! – порушення права релігійної меншини на віросповідання.
Але до 2014 року було все інакше. Згадка про Московський патріархат не викликала таких негативних емоцій, а тому його часто візуалізували в заголовках сайтів, шапках на бланках документів і храмових табличках.
І в інтернеті залишилось достатньо свідчень про це.
Найбільш відверто свою належність до Московського патріархату позначають донецькі, луганські та кримські парафії: втрата пастви їм за це не загрожує. І навіть навпаки: саме відмежування від Російської Церкви там викличе багато питань.
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
В інтернет-мережі їх залишилось дуже мало – тому що зазначення Московського патріархату в шапці бланку характерне для документів «довоєнної» епохи.
11.
12.
13.
Тут знову найбільш відвертими є кримські та донецькі парафії. Але до війни такі таблички висіли і в інших єпархіях УПЦ МП. Багато інформації можна знайти на сайтах фірм, які виготовляють храмові таблички: в якості зразків вони пропонують вже готові замовлення.
14.
15.
16.
17.
18.
19.
20.
21.
22.
23.
24.
25.
26.
27.
28.
29.
30.
31.
32.
33.
34.
35.
36.
37.
38.
39.
40.
41.
42.
43.
Коли одна громада в Київській області через незгоду з «проавтокефальним» курсом УПЦ МП звернулась до Патріарха Кирила, щоб він забрав їх під своє пряме підпорядкування, тодішній керівник прес-служби цієї Церкви протоєрей Георгій Коваленко висловив подив:
«Дивно бачити таку заяву, коли віруючі просяться в підпорядкування до глави РПЦ, фактично перебуваючи в цьому підпорядкуванні, оскільки УПЦ МП є частиною Російської Православної Церкви». Так що були «золоті часи», коли в УПЦ декому було надто мало російськості.
У поточному статуті Сімферопольської та Кримської єпархії УПЦ сказано прямим текстом про те, що УПЦ є самокерованою частиною релігійної організації РПЦ (а не просто має канонічно-молитовний зв’язок):
«Єпархія є канонічним підрозділом Української Православної Церкви і входить в її єрархічну структуру. Українська Православна Церква не має прав юридичної особи, є самокерованою частиною релігійної організації Російська Православна Церква (інше офіційне найменування — Московський Патріархат), що іменується в подальшому тексті цього Статуту — "Російська Православна Церква") з правами широкої автономії.
Єпархія здійснює свою діяльність в юрисдикції Російської Православної Церкви відповідно до Статуту Російської Православної Церкви (далі — "Канонічний статут Російської Православної Церкви")».
Так що Закон нічого нового та дискримінаційного від громад УПЦ МП не вимагає. Поверніть все як було раніше – нам більше нічого не треба.
Ссылка на первоисточник: https://risu.org.ua/ua/index/expert_thought/open_theme/78051/