Ісус живе біля ратуші. У Франківську вже четвертий рік діє шопка з музикою, інтерактивом і місцевим Єрусалимом (ФОТО)

20.01.2019 13:29 3

Ісус живе біля ратуші. У Франківську вже четвертий рік діє шопка з музикою, інтерактивом і місцевим Єрусалимом (ФОТО)

"Репортер", 19 січня 2019

У самому центрі Франківська, на площі Ринок, уже кілька років стоїть шопка, яка навіть стала туристичною принадою. Тут завжди лунає музика, для дітей є цікаві механізми, які можна випробувати на міцність, а дехто навіть кидає до шопки гроші.

Від Стрітення й до Різдва

Ідею різдвяної шопки у центрі міста перейняли у Миколи Джички, керівника мистецької формації «Форумс», який кілька років поспіль ставив шопку на Різдво. Скульптури до неї робили Орест Головенський, Валеріян Федорак, Ростислав Кудрявцев і Соломія Вудвут.

Оскільки якийсь час за шопку ніхто не брався, художник і музикант Ярема Стецик задумав створити свою – мінімодель Франківська з жителями, куди приходить народитися Ісус. А сам будиночок не забирати після свят – зі Стрітення й до кінця церковного року лише змінювати події-декорації.

Каже, тоді Джичка показав свою шопку, але відновити її вже не було змоги. Тож намалювали кілька нових проектів – десь рік над тим працювали. В той час на міський конкурс свій проект шопки подали Михайло Сеньків і Віталій Перевізник. Стецик запропонував об’єднати зусилля. Конкурс вони виграли та отримали фінансування у 15 тис грн. Сеньків і Перевізник передали гроші на шопку і зробили документи на її встановлення на цілий рік.

Часу на роздуми й допрацювання майже не було – виходили з тих можливостей і робили з матеріалів, які були. Перша шопка з’явилася біля ратуші 6 січня 2015 року.

Ісус живе біля ратуші. У Франківську вже четвертий рік діє шопка з музикою, інтерактивом і місцевим Єрусалимом (ФОТО)

«Я би швидко здувся з нашою шопкою, але є Володимир Степанович (Мовчан – Ред.), який щодня дивиться до неї – музику вмикає, охоронці його літнього майданчика, що неподалік, стежать за порядком, – розповідає Ярема Стецик. – Степанович дає світло, щось там удосконалює. Він – як генерал. Якщо не буде шопки, то в мене буде щось інше, а для нього це свято. В іншому разі вже б перенесли її у двір якоїсь із церков – священики постійно звертаються».

Стецик мріє, аби шопка могла об’єднувати якщо не церковні громади Франківська, то хоча б громади міські – вона може бути майданчиком для всіх.

«Я помітив, що у Франківську церковні громади не завжди є однодумцями – йдемо всі наче в один бік, але можемо ніколи й не перетнутися, не знаємо, яка парафія, що робить. Дуже рідко буває таке, щоб усі зібралися, – говорить Ярема. – Якби парафія на своє свято біля шопки поставила власну декорацію, привела своїх парафіян, вони написали б вірші на шопці – був би якийсь інтерактив. Але зараз цього не відбувається – мабуть, немає ще потреби».

Каже, пропонував такий інтерактив багатьом, але не знайшов відгуку. А цього року вже почав пропонувати співпрацю і нехристиянським організаціям:

«Можете день журналіста зробити чи день Porto Franko – ми ж усі в одній дорозі, поки ми тут. Невеликий розмір шопки дає можливості: на її переоформлення не треба багато грошей. Середня зміна обходиться в 10 тис грн. Чи чому б автобусному парку не зробити маршрут для шопки?».

Ісус живе біля ратуші. У Франківську вже четвертий рік діє шопка з музикою, інтерактивом і місцевим Єрусалимом (ФОТО)

З грошима і сміттям

Наразі найбільша взаємодія – у грошах, які люди кидають у шопку.

«Степанович каже, якщо ми все гарно поскладали, то люди частіше зупиняються і щось кидають. Грошей не так і багато, але діалог такий відбувається, є реакція, хоч і не дуже мені зрозуміла», – говорить Стецик.

А дехто кидає й сміття. З одним із таких він навіть говорив – якось став свідком, як чоловік прийшов до шопки з цілим пакетом непотребу і почав ладувати його в шопку. Той пояснив, що це добре сміття і він те сміття спеціально для шопки збирав. Мовляв, його сміття має більшу цінність за гроші.

«Він кайфував – приносив цілий пакет BOSS, що Ісус був весь сміттям завалений, треба було швидко розбирати. Але він мене переконав, що я не маю рації. Я попросив об’ємне сміття не кидати, лише маленькі папірці. Розійшлися в мирі», – розповідає Ярема Стецик.

Жартує, що працює арт-директором шопки: контролює вигляд і якість речей, які до неї надходять. Коли ніхто не дає пропозицій щодо оформлення, то втілює в життя власні ідеї. Каже, з тих, хто вже підходив до нього з ідеями, ще жодної не реалізували: «До мене підходив чоловік, який виробляє дерев’яні іграшки, – хотів зробити Різдво чи композицію до Миколая. Але все не встигає».

Ісус живе біля ратуші. У Франківську вже четвертий рік діє шопка з музикою, інтерактивом і місцевим Єрусалимом (ФОТО)

Добрі розмови

Першими у шопці були скульптури святого сімейства у стилі примітив-арту зі «Світлиці Мулярової». А потім Роман Зілінко і Остап Лозинський зі Львова зробили для неї гуцульські ікони. Коли ж через рік Urban Space 100 проплатив для шопки 100 фігурок, вони теж їх виробили.

Також за роки там з’явилося Воскресіння, Трійця. Механізацію допомагав робити Руслан Задорожний. Він зробив і кілька металевих фігур: скелелаза, який йде на Білий Камінь, мотоцикл і місцевих байкерів, а після Porto Franko – вертоліт.

А цього року брати Дмитро і Тарас Пилипонюки, які робили скульптури святого сімейства для палацу Потоцьких, виліпили макет Єрусалима Франківського. Вони ж іще на початку виліпили для шопки першого Ісуса.

Ісус живе біля ратуші. У Франківську вже четвертий рік діє шопка з музикою, інтерактивом і місцевим Єрусалимом (ФОТО)

Гроші в шопку вкладають із залишених пожертв – коли набігає 5-10 тис грн, щось замінюють. Також ці гроші йдуть на непередбачувані ситуації, як-от розбите скло.

«Була ситуація, що скло розбили, я написав про це у Facebook, і поки я приніс своє скло, розбите вже хтось замінив. Я здогадуюся, хто це, але він ще не зізнався», – каже Ярема Стецик.

Окрім наповнення шопки, Ярема намагається регулярно змінювати музику. На флешці, яку запускає Степанович, є класичні пісні, а є й експериментальні, як от «Пропала грамота». Елементи, які з шопки забирають, зберігає теж Степанович – ремонтує і за потреби викладає назад.

«Якийсь час працювала дим-машина. Але з нею було багато кіпішу – люди дзвонили пожежникам, що горить шопка. І після кількох таких дзвінків ми її таки забрали, – говорить Ярема Стецик. – Помітили також, що, крім селфі і різних туристів, біля шопки ведуться добрі розмови: звично діти тягнуть своїх батьків чи дідусів і бабусь і запитують: Що це? Для чого? Хто такі ангели? Хто такий Миколай? Це примітивне ніби, але більше, може, й не треба».

Ссылка на первоисточник: https://risu.org.ua/ua/index/monitoring/kaleido_digest/74374/

Следующая новость
Предыдущая новость

Лечение наркомании в Киеве в рамках психосоциальной адаптации Митрополит Онуфрій видав циркуляр про особливе молитовне правило всім вірянам УПЦ Место, где создаются иконы Идеальный праздник без хлопот от The Catering Как не ошибиться, приобретая межкомнатные двери?

Публикации