Софія Київська та стародавні храми є «базою даних» з історії християнства й України

02.07.2019 17:42 3

Софія Київська та стародавні храми є «базою даних» з історії християнства й України

Богдана Костюк

"Радіо Свобода", 28 червня 2019

Софія Київська – пам’ятка української архітектури і монументального живопису, одна з небагатьох уцілілих споруд часів України-Русі (11-е століття). Одна з найголовніших християнських святинь Східної Європи, історичний центр Київської митрополії.

Стародавні храми доби України-Руси, серед яких і славетний собор Святої Софії Київської – це містилище знань, які стосуються історії християнства та періоду хрещення Русі, формування держави України-Руси. Як зазначає професор, історик Надія Нікітенко, інформація про ініціаторів будівництва храму, про тодішні релігійні уявлення людей та їхнє життя «закодована» у настінному живописі старих церков. У розмові з Радіо Свобода професор Нікітенко розповідає про ту «базу даних», яка міститься у храмі Святої Софії Київської.

– Зайдіть до собору, огляньте його настінний живопис, зверніть увагу на фрески та графіті на його стінах, і ви зрозумієте: храм зберігає те найважливіше, найвагоміше, найкраще, що люди у нього вклали. Будь-який храм – це колосальний комплекс: це історія, архітектура, монументальний живопис, ікони, написи графіті.

Тобто, в яку би галузь знань ми з вами не поринули, – у кожній є місце для тої самої Святої Софії. Ми не можемо уявити історію України без історії Софіївського собору, оскільки це є епіцентр усіх історичних подій, які відбувались тут упродовж тисячі років. Ми не можемо собі уявити сучасну архітектуру без знання архітектури Святої Софії.

– В якому стилі збудована Софія Київська?

– Це візантійський стиль, в основі якого лежать античні архітектурні витоки, і це, по суті, наші підвалини, що на них базується вся, навіть сучасна, архітектура. У цьому стилі за доби Київської Русі будували всі християнські храми.Собор Святої Софії у Києві.

Софія Київська та стародавні храми є «базою даних» з історії християнства й України

Мозаїка – зображення Богородиці Оранти, 11 століття

До речі, усередині Софіївського собору часто можна бачити студентів, які роблять замальовки, вони вивчають храм, його архітектуру і живопис, бо це – класика.

– А якщо говорити про монументальний живопис у храмах?

– Монументальний живопис у цьому випадку – це мозаїки і фрески, і сучасні митці, котрі працюють з мозаїчним живописом, вивчають стародавній «спадок» тих, хто викладав мозаїки на стінах храмів.

Мені здається, що ми дотепер не знаємо усіх секретів, які зберігають фрески та мозаїки у Софіївському соборі чи у Кирилівській церкві: це було сакральне мистецтво, втаємничене, не призначене для всіх. Це мистецтво було призначене лише для посвячених.

Одначе, оскільки воно є на стінах собору, завдяки чому ми можемо вивчати фрески, мозаїки, монументальний стінопис. Власне, для дослідження подій, які відбувались довкола храму, ми зчитуємо графіті.

Софія Київська та стародавні храми є «базою даних» з історії християнства й України

Графіті на стінах Софіївського собору у Києві

– А за часів Київської Русі дозволяли стіни розписувати?

– Ні, на стінах храмів не можна було писати. «Устав» князя Володимира за це передбачав суворе покарання – биття палицями. Однак люди писали га стінах церков. До речі, і князі писали, і митрополити, і ченці, бо ж «спочатку було слово». Уявіть: у людини виникла проблема, вона прийшла до храму і написала щось на його стіні, і ці слова, цей напис були призначені для Бога. Людина зверталась безпосередньо до Всевишнього, для чого, як вважалось, можна було написати одне ім’я святого.

Наприклад: «святий Онуфрій», «святий Пантелеймон» людина написала – і це вже означало вічну молитву саме до цього святого. Але головне, як мені здається. це те, що ці храми – Софіївський собор, Кирилівська церква, Андріївська церква у Києві – вони вчать нас головному: вони нас вчать духовності.

– А як «прочитати» інформацію про побудову храму, про події, що про них собор «переповідає»?

– Якщо говорити про собор Святої Софії у Києві, то інформацію про будівництво, про тих, хто ініціював побудову цього потужного духовного й релігійного центру в Києві можна «зчитати» з мозаїчних композицій, фресок і графіті, які є всередині храму. Не менш важливі і портрети князівської родини, зображення святих і Біблійних сцен.

– То хто будував храм Святої Софії у Києві?

– 2018 року цей храм святкував «ювілей» – тисячу років тому, у 1018 році, він був освячений. Сучасні дослідження підтверджують, що ініціатором побудови й основним жертводавцем храму був князь Володимир Великий; за його князювання і розпочаті роботи з побудови храму. Володимир помер 1015 року і роботи на якийсь час зупинились, аж доки його син Ярослав не прийшов до Києва князювати. Щоб здобути прихильність киян, Ярослав, серед іншого, закінчив розпочатий батьком «проект».

Софія Київська та стародавні храми є «базою даних» з історії християнства й України

Пам'ятник князю Володимиру Великому у Києві (збудовано 1853 р.)

​І нам ще багато чого треба вивчати і досліджувати у цих храмах доби Київської Русі, бо там міститься (ще не знайдена або не прочитана поки що) інформація про витоки нашої державності, духовності, науки і мистецтва.

Софія Київська та стародавні храми є «базою даних» з історії християнства й України

Одне з найдавніших зображень тризуба з археологічних розкопок Десятинної церкви у Києві

Ссылка на первоисточник: https://risu.org.ua/ua/index/monitoring/kaleido_digest/76362/

Следующая новость
Предыдущая новость

Перевозка грузов в самые короткие сроки Оперативные грузоперевозки по Киеву и Украине Портал для яркого и незабываемого отдыха Зачем соблюдать пост и почему вообще следует поститься? В Запорожье мусульмане присоединились к тренингу «Женщины — лидеры перемен в местных общинах»

Публикации