Семінари для батьків затребувані серед українських мусульман

06.03.2018 12:29 6

Семінари для батьків затребувані серед українських мусульман

За останні два тижні лютого в Ісламських культурних центрах (ІКЦ) країни подібні пройшли семінари в Києві 17 лютого і в Харкові — 25-го.
Сказане сімейним психологом Ріфатом Сабітовим і шейхом Хайдаром аль-Хаджем на семінарі «Дитина не хоче вчитися: що робити?» в Києві можна стиснути до однієї фрази: «Не намагайтеся прожити життя своїх дітей замість них!».
Поради психолога стосувалися світських аспектів життя і змусили батьків замислитися над простими питаннями: чи справедливо позбавляти дитину її життя і використовувати її для задоволення нереалізованих амбіцій дорослих? Чому малюка дорікають відсутністю інтересу до плавання, шахів, іноземних мов і декоративно-прикладного мистецтва, якщо його записали на них тільки для того, щоб він утілив мрії батьків про ці гуртки? Чи буває щастя з примусу?
Ще один важливий аспект, на якому наголошувалося: дитина повинна розуміти, навіщо вчиться, що це їй дасть у майбутньому. Діти не роблять нічого «на зло», поки не навчаться цьому у дорослих. Саме ті батьки, які добре знають своє чадо, здатні підібрати ключ до його натхнення і мотивації, або ж, навпаки, навіки його перекрити.
Під час семінару йшлося і про те, що усвідомлення цінності себе як особистості і власних інтересів формується в сім’ї. Шейх Хайдар аль-Хадж посилався на Коран і хадиси, але говорив в основному про те, що можна бачити щодня. Він зазначив, що діти не стають «неконтрольованими» спонтанно — вони лише відтворюють поведінку. Чи можна сподіватися, що дитина буде поважати мечеть як місце поклоніння, якщо з ним про це ніколи не говорили вдома, або якщо він не бачив прикладів такої поведінки від батьків?
"Часто батьки, намагаючись виховати в дитині щедрість і співчуття, досягають мало не зворотного ефекту, коли щоразу в конфліктній ситуації стають не на її бік, навіть не розібравшись, що сталося. Забрали іграшку? — нехай пограють, ти ж не жадібний… Чому ж таки не проявити повагу, не спробувати спочатку зрозуміти позицію своєї дитини? Допоможіть усвідомити емоції, сформулювати на словах, що вона відчуває і з яких причин, а вже потім вирішуйте ситуацію. Все одно в стані емоційного збудження малюк просто не почує ваших повчань, — вчили учасників семінарів. — І, звичайно, не можна підривати віру дитини в себе, коли у неї щось не виходить. Навпаки, підбадьорте, переконайте, що завжди готові підтримати і допомогти. Часто батьки ламають волю дітей, а потім, коли ті вже дорослі, скаржаться на брак у них вольових якостей, але звідки взятися цим якостям, якщо не закладені основи для їх виховання?"
Психолог також порадив, як вибрати дитячий садок або школу, оскільки колектив, в якому дитина перебуватиме більшу частину дня, дуже на неї вплине.
Говорили і про шкоду гіперопіки. З одного учня шкільного віку, який відвідує уроки Корану, батьки знімають куртку, шапку, навіть взуття, і шейх завжди від цього відмовляє. Він порадив визначити сфери відповідальності дитини, з урахуванням її віку, і не робити все за неї до повноліття.
Шейх також звернув увагу, що дітей варто залучати до ухвалення рішень, пояснюючи їм причини тих чи інших правил або змін у житті. Зауважувалося, що треба прислухатися до їхньої думки, але не впадати в крайнощі, потураючи кожній примсі.
Перегукуючись з попереднім лектором, шейх Хайдар підкреслив: дитині надзвичайно важливо знати, що вона може прийти до батьків зі своєю проблемою, і її почують — тому що захочуть почути.
Про те, як важливо прислухатися до дитини і вміти будувати з нею діалог, говорили і в Ісламському культурному центрі м. Харкова. Практичний сімейний психолог Ріфат Сабітов та імам запорізької мечеті Мухаммад Мамутов захід почали з читання сури «Лукман», де батько наставляє сина.
Шейх Мухаммад зупинився на окремих моментах. По-перше, Лукман звертається до свого сина з повагою, що дає дитині відчути близькість до батьків. Наприклад, коли дитина хоче показати свій малюнок, варто відволіктися і приділити їй увагу. На жаль, коли діти потребують уваги, батьки часто «підміняють» себе гаджетами, але не треба дивуватися, що тоді з ними у дитини буде більш міцний зв’язок, ніж з мамою і татом.
Шейх Мухаммад нагадав, що виховання дитини необхідно починати з віри в Бога. Перед тим, як вчити дітей молитися, віруючі повинні дати їм зрозуміти, навіщо і заради кого ці молитви.
Не оминули і тему труднощів підліткового періоду. Проблеми починаються тоді, коли більш доросла дитина шукає коло спілкування, де почуватиметься безпечно, де її розумітимуть.
Якщо дитина в чомусь винна — ​​треба вирішити проблему разом, проте не принижуючи, не докоряючи, а просто з повагою пояснити причини ситуації, вказати, в чому саме була помилка, щоб це стало для дитини уроком, і при цьому вона не втратила віри у себе і довірливого зв’язку з батьками, наголошувалося на семінарі.

Источник

Следующая новость
Предыдущая новость

Український католицький університет проводить краудфандингову кампанію на підтримку Центру підприємництва Бра, как обязательный осветительный элемент Технологическая оснастка по лучшим ценам Стабилизированный мох из Норвегии Интерактивное казино 777 приглашает отдохнуть с шиком

Публикации