Помилка Путіна. Що чекає на Московський патріархат?

02.08.2018 14:23 3

Андрій Зубов

"Новое время", 26 липня 2018

Москва не бажає давати автокефалію українській церкві: то, що злочинно знайшла сама, не бажає законно дарувати іншому

У лютому 2014 року Путін ухвалив помилкове, тепер це зрозуміло практично всім, зокрема йому самому, рішення – відкинути новий політичний курс України і спробувати силою повернути сусідню країну в свою політичну орбіту. В результаті – десятки тисяч загиблих і покалічених російських і українських громадян, мільйони біженців, Росія під санкціями, вигнана із товариства порядних держав і вимушена розхитувати саме це спільнота, щоб її знову визнали рукопожатних в якійсь іншій Європі без ЄС і НАТО.

Навряд чи у Путіна це вийде – поки криза розростається в самій Росії. Зміна пенсійного віку і підвищення ПДВ, викликані непомірними військовими витратами і кризою народного господарства через санкції і погане управління, загрожують Росії протестом нечуваного розмаху. Розчарування в режимі зростає з кожним днем. Ті, хто чотири роки тому готові були перейти на сухарі, тільки б "Крим був наш", як виявилося, довго на "сухарях" сидіти не бажають. Й що раптом стали розуміти, що влада просто їх обманює і підсаджує на наркотик шовінізму, щоб самій безборонно грабувати громадян, вивозити гроші в офшори, плавати з рибками на розкішних яхтах і купувати маєтки в Тоскані і на Лазурному Березі Франції.

РПЦ сама опиниться у розколі Вірьовочка розвинулася досить швидко: за чотири роки. Якби Путін визнав Революцію Гідності й допоміг Україні стати на ноги, Україна, безумовно, залишилася б близькою Росії країною: вони разом могли б зараз іти і в ЄС, і в НАТО, зберігаючи між собою "особливі відносини" дружності і культурної спільності. Але що дається любов'ю і жертвою, ніколи не досягається насильством. Нині росіяни пожинають плоди безплідного насильства.

І ось тепер Московська патріархія, здається, думає повторити помилки Путіна чотирирічної давнини, але вже в церковній сфері. І знову щодо України. Як і всі православні держави, Україна бажає мати автокефальну церкву. Добре це чи погано у вищому богословському сенсі - інше питання. Важливо, що це - практика загальна. І сама Московська митрополія при митрополиті Іоні в 1459 р. оголосила свою незалежність від материнської церкви Константинополя цілком в "односторонньому порядку", за що більше ста років була відлучена від всього православного світу, перебувала в схизмі. Ця схизма XV-XVI століть мала для Росії катастрофічні наслідки. Викликане нею культурне відставання Росії від Європи було подолано тільки в XIX столітті. А в деяких аспектах було навіть причиною кріпосного стану, тобто, поневолення власних громадян і революції 1917 року. Самопроголошена автокефалія, що тепер абсолютно ясно, була величезною моральною і історичною помилкою Московії. Зрозуміло, що російська церква давно б стала автокефальною, але зовсім інакше. Така дивовижна можливість була при Борисі Годунові і патріарху Єремії II, але росіяни її упустили з дурощів.

А тепер Москва не бажає давати автокефалію українській церкві: те, що злочинно знайшла сама, не бажає законно дарувати іншому. Навпаки, вона загрожує Константинополю новим 1 054 роком, тобто, новою схизмою. Чи загрожує тим, що якщо Константинополь дасть автокефалію українським православним християнам крім Росії, то російська церква оголосить саму Материнську Церкву Константинополя і вселенське православ'я розкольниками.

Нсправді ж вийде новий 2014 рік. РПЦ сама опиниться в розколі, а через кілька років тих її вождів, які відірвали через церковно-імперські амбіції російську церкву від світового православ'я, сама російська церква оголосить розкольниками з усіма сумними для них наслідками. Але поки ще є час облити голову холодною водою і схаменутися. І дати Україні те, на що вона може розраховувати й без нас.

Російській церкві не можна повторювати помилку Путіна!

Ссылка на первоисточник: https://risu.org.ua/ua/index/monitoring/society_digest/72070/

Следующая новость
Предыдущая новость

Поляки відреставрують низку архітектурних пам’яток Львова Неодимовый магнит для экономии семейного бюджета Церковные изделия высокого качества Церковные иерархи обсуждают законопроект об открытии заседаний парламента молитвой "Отче наш" Политеизм как побочный продукт древней глобализации

Публикации