«Повернення до УПЦ КП та спроба змінити Статут ПЦУ - це небезпека втрати Томосу», - Митрополит Епіфаній

11.05.2019 2:29 3

«Повернення до УПЦ КП та спроба змінити Статут ПЦУ - це небезпека втрати Томосу», - Митрополит Епіфаній

З огляду на останні події у середовищі ПЦУ, пов’язані з чутками про те, що почесний Патріарх Філарет хоче скликати Помісний Собор на початку літа, щоб змінити Статут ПЦУ і повернути собі патріарший статус, очільник ПЦУ Митрополит Епіфаній дав інтерв’ю «Лівому Берегу». Митрополит стверджує, що зі свого боку робить все можливе, щоби з почесним патріархом Філаретом у них були хороші стосунки і додає, що зараз говорити про зміну Статуту ПЦУ недоречно.

«Справді, лунають думки про те, що буде скликаний Собор для зміни Статуту, – але це не відповідає дійсності, оскільки право скликати Собор мають Предстоятель, Священний Синод чи Архиєрейський собор. Змінити статут має право тільки Помісний Собор. А щоб його скликати, потрібно пройти через певну процедуру. Механізм наступний: Предстоятель надає пропозиції Священному Синоду, якщо Синод підтримує, то далі вже Архиєрейський Собор розглядає і виносить певні готові питання на розгляд Помісного. Тому зараз говорити про зміну Статуту недоречно. Чому? Ми отримали Томос, прийняли на об’єднавчому Соборі Статут, яким зараз і керуємося, який юридично посвідчений також державою. Очевидно, що з плином життя, в майбутньому до Статуту будуть вноситися певні зміни, більш докладно описуватимуться якісь речі – ті, що наразі не до кінця описані – про життя парафій, монастирів, єпархій. Речі, що не суперечать загалом тому, що прописано в Томосі, і не передбачають якихось кардинальних змін», - наголошує Митрополит Епіфаній.

За словами Митрополита Епіфанія, зміни, які суперечать Томосу - наприклад, ротування членів Синоду, повернення Київського Патріархату – небезпечні, бо «можемо втратити нашу церковну незалежність, яка чітко прописана в документі, який має назву “Томос”».

Митрополит Епіфаній наголошує. що зараз немає нагальної потреби у Помісному Соборі. Щороку має скликатися Архиєрейський Собор, а Помісний Собор буде скликаний лише при нагальній необхідності.

«Ми не відмовляємося від проведення Помісних соборів. Вони регулярно будуть проходити у майбутньому, оскільки це потрібно для життя Помісної Православної Церкви. Але на даний час ми не бачимо такої потреби. Юридичних механізмів проведення Помісного Собору без згоди Предстоятеля, поза Священним Синодом та Архієрейським Собором, не існує. Інакше це означатиме розкол.

Юридично ми знаходимось в єдиній Православній Церкві й повинні керуватися тим Статутом, який був прийнятий на Об’єднавчому Соборі, який підтверджений Томосом, який юридично оформлений наказом Міністерства культури. Томос і Статут нерозривно пов’язані між собою. Якщо до Статуту будуть внесені зміни, які суперечать нормам Томосу, він може бути зупинений чи відкликаний. Оце є небезпека! Це шлях в нікуди й повернення в ізоляцію. Більше того, якщо раніше протистояння було з Московським Патріархатом, а на Вселенського патріарха ми сподівалися, зверталися до нього про допомогу, апелювали щодо визнання недійсними московських заборон – то вставши на шлях повернення до минулого ми отримаємо суперечність зі Вселенським патріархатом. Тоді буде розділення в самій Церкві, бо я переконаний, що усі не бажатимуть руйнувати те, що такими зусиллями збудоване. Буде протистояння, ізоляція, буде розчарування і пригнічення в суспільстві. Все це матиме згубні наслідки для Церкви і для України, як ми це бачили в минулому в нашій історії, коли відбувалися розділення. Це треба передбачати і не допустити. Спілкуючись з архієреями, я бачу одностайність в тому, що ми йдемо шляхом, який веде нас до розвитку. Якщо говорити про повернення, ніхто з цим не погоджується», - наголосив Митрополит.

Додамо, у Вселенській Патріархії не заперечують того, що в майбутньому Українська Церква буде мати статус Патріархату. Але спочатку потрібно об’єднати православних України навколо Київського Престолу, тобто Православної Церкви України.

Ссылка на первоисточник: https://risu.org.ua/ua/index/all_news/orthodox/ocu/75737/

Следующая новость
Предыдущая новость

Продажа и покупка картин художников Как же обнаружить неисправность топливного бака Правильный подход к инвестициям Беларусь не впустила из Украины главу Белорусской Автокефальной Православной Церкви Недвижимость в Испании на выгодных условиях

Публикации