Онлайн конференція "ДС": Чи зруйнує українська автокефалія світове православ’я? (ВІДЕО)

27.07.2018 0:10 0

"Деловая столица", 24 липня 2018

Наш гість: Катерина Щоткіна, експерт із релігійних питань, лауреат премії Кароля Войтили

УКРАЇНСЬКА ЦЕРКВА НЕ ОТРИМАЄ АВТОКЕФАЛІЇ ЦЬОГО РОКУ

Таку думку висловила експерт із релігійних питань Катерина Щоткіна.

"До 28 червня ми його (томос про афтокефалію) навряд чи отримаємо. Чому власне ця дата виникла? Нам ніхто її не призначав. У нас завжди так: ми самі собі призначаємо дату і змушені придумувати виправдовування, чому не дали. Ті, від кого це залежить, жодних гарантій не давали", - сказала Щоткіна.

"Тепер призначають іншу дату - можливо, день Незалежності, можливо, восени, але до кінця року точно. Особисто я є скептиком і думаю, що до кінця року цього не відбудеться. Але, можливо, відбудеться за наших днів", - додала вона.

"Все буде залежати від нас", - сказала експерт.

"Якщо люди, від яких це залежить, побачать, що ми справді готові до отримання томосу, вони задовольнять наше прохання", - сказала Щоткіна.

ЕКСПЕРТ РОЗПОВІЛА, ЩО ПЕРЕШКОДЖАЄ ОТРИМАННЮ ТОМОСА, ОКРІМ МОСКВИ

Окрім "руки Москви", отриманню томоса про автокефалію заважають протиріччя між різними групами вірян, сказала експерт із релігійних питань Катерина Щоткіна.

"Те, що Порошенко звернувся до Варфоломія - правильно. Інша справа, що, сказавши "А", треба говорити й "Б", - сказала Щоткіна.
Вона зауважила, що "ми виявилися не готові до професійної дискусії".
"Різні групи православних могли би домовитися до певних позитивних результатів, якби хтось узявся їх модерувати... Ми говоримо про автокефалію як про майже міфологічний контекст, замість того, щоб закликати до діалогу тих, хто зацікавлений у ньому", - наголосила експерт.
"Ми дуже любимо зовнішні ризики, але вони не єдині. Наші ризики пов'язані не лише з рукою Москви", - додала вона.
На запитання про те, чи допоможе надання автокефалії домовитися й позбутися проблем між різними групами православних, експерт зауважила, що "для цього потрібно запитати партіарха Варфоломія не лише про томос, а й про диво".
ЕКСПЕРТ ПОРАДИЛА ЦИНІЧНИЙ ШЛЯХ, ЯК ВІДІБРАТИ КИЄВО-ПЕЧЕРСЬКУ ЛАВРУ У УПЦ МП

У випадку отримання томоса про автокефалію Києво-Печерську лавру буде легше повернути з-під юрисдикції Московського патріархату, вважає Катерина Щоткіна.

"Загубити щось на рідній землі ми можемо лише через нас самих. Інша справа, як буде відбуватися процес виводу Києво-Печерської лаври з-під юрисдикції УПЦ МП. Шляхів дуже мало. Найпростіший - це звернутися до намісника Лаври й запропонувати йому перейти на сторону автокефальної церкви. Головне - правильно поставити умови. Києво-Печерська лавра є заповідником, вона не знаходиться у власності церкви, вона нею користується. І тут можна знайти шляхи і змінити умови оренди. Це доволі цинічний шлях", - зауважила Щоткіна.

На її думку, томос у цьому допоможе.

"ПРОЛЕТАРІЇ ВІД ВІРИ" НЕ МОЖУТЬ ВІДВОЮВАТИ АВТОКЕФАЛІЮ УПЦ

Ініціатива надання на автокефалію української церкви мусила виходити з держави, а не від "пролетаріїв від віри", які не мають жодного впливу в церковній ієрархії.
"Не можна було, щоб ініціатива надання автокефалії йшла від людей, а не президента", - заявила Щоткіна.
За словами експерта, церква - це в першу чергу ієрархія зі своїми інтересами.
"Існує величезний розрив між ієрархією, від невеличкої групи монахів, які вирішують проблеми, до величезної кількості мирян , які не мають жодного впливу. І тому чекати, що ці пролетарії від віри вийдуть і зроблять революцію, не варто", - зауважила вона.
Також вона впевнена, що отримання автокефалії стане перемогою президента
України.
ВСЕЛЕНСЬКИЙ ПАТРІАРХ НЕ ХОЧЕ ДАВАТИ УКРАЇНІ АВТОКЕФАЛІЇ, ЩОБ НЕ ВИГЛЯДАТИ КЛОУНОМ

Катерина Щоткіна вважає, що Вселенський Патріарх побоюється початку "цирку" з переділом церковної влади в країні, і того, що буде виглядати "головним клоуном" у ньому.

"У УПЦ КП амбіційні плани, і у них є певні підстави для амбіцій. Але якщо люди про щось просять, але нічого не пропонують у відповідь - справи так не робляться. Саме тому треба опрацьовувати певний план, певну стратегію. Якщо вони щось нам дадуть, а ми зробимо тут цирк, то головним клоуном буде Вселенський Патріарх. Тому треба надати гарантію, що ми цього цирку не зробимо", - сказала Щоткіна.
За словами експерта, треба тимчасово відтягнути питання про єдиного патріарха української церкви.

ТОМОС ПРО АВТОКЕФАЛІЮ ДОДАСТЬ ГОЛОВНОГО БОЛЮ ГРЕКО-КАТОЛИКАМ
"Для греко-католиків це буде непростий виклик, - говорить Катерина Щоткіна. З одного боку, вони не можуть нічого сказати проти, адже як це так - православні собі вирішують якісь питання. З іншого боку, вони якби працюють із православними в одній біологічній ніші, працюють разом в одній країні".

Експерт зауважила, що чимало людей у греко-католицькій церкві є "самостійниками", і дуже хочуть, щоб це була "наша українська церква". При цьому вони дивляться на це таким чином, що треба стати самостійними й віддалитися навіть від Ватикану.
"Греко-католицькі лідери, починаючи від Шептицького, вели традицію київської церкви і мали цікаві концепції, як цю церкву можна було вибудувати. Це була колись церква для галичан: у Києві, в Одесі, в Донецькій області. Тепер вона вийшла з цього статусу, тепер вона всеукраїнська церква. І питання - чи не піде відтік людей до цієї нової нашої української, самостійної церкви", - наголосила Щоткіна.

Ссылка на первоисточник: https://risu.org.ua/ua/index/monitoring/society_digest/71945/

Следующая новость
Предыдущая новость

Библия на любой вкус по выгодным ценам Играть на популярных игральных слот аппаратах в интернет казино Love vulkan Эксклюзивные бонусы для геймеров, которые привыкли рисковать Виртуальные развлечения с денежными призами победителям Прокат лыж в Эстосадок

Публикации