На Прикарпатті священик посварився з парафіянами через реконстукцію дерев’яної церкви

12.06.2018 23:13 9

На Прикарпатті священик посварився з парафіянами через реконстукцію дерев’яної церкви

У селі Вовчинець виник конфлікт навколо греко-католицького дерев’яного храму середини ХІХ століття. Чимало людей називають споруду унікальною та критикують місцевого священика, котрий затіяв реконструкцію пам’ятки архітектури місцевого значення, повідомляє ТСН з посиланням на Галицький кореспондент.

Церкву звели без жодного цвяха і вкрили ґонтою. В часи війни її посікли осколки мін та кулі. Сліди цього збереглися досі. Настоятель храму отець Микола Лужний хоче оббити храм різновидом вагонки - фальш-брусом. На такий ремонт вже отримано дозвіл від місцевого митрополита УГКЦ Володимира (Війтишина), гроші виділила місцева влада. Нові матеріали закриють не лише дірки, через котрі тепло взимку випаровується з приміщення, але й розписи на стінах.

"Це все всередині – не давнє. Стіни малювали у 1957 році. До того церква була зовсім інакшою. Ті, що робили нам цей проект, казали, що стіни не будуть псуватися. Дошки не прилягають до них. Ми вирішили, що священик у святилищі зробить так, як хоче. А якщо буде загальна підтримка, то обшиємо вагонкою і в середній частині", – зазначив представник церковної громади Михайло Новгородський.

За словами священика, ремонт обговорювали з архітекторами, а храм має бути насамперед храмом, а не туристичною принадою.

"Треба, щоб всередині виглядало на церкву, а не якесь мазюкання було. Колись малювали її, як хотіли. Це все бабська ментальність. Зараз ми хочемо зробити церкву кращою. Там наклеєно на стінах щось і помальовано синьою фарбою по дереву. Це що, мистецтво?! Ми радились з церковним комітетом, але є дві баби, які постійно мутять воду. В кожному стаді є паршива вівця. Тому вони постійно пишуть всюди", - заявив священнослужитель.

Опоненти священика апелюють до своїх предків, які будували цей храм, а також до статусу пам’ятки.

"Я не хочу, щоб її забивали дошками і руйнували. Церкву треба навпаки належно відновлювати, бо такої поблизу ніде немає. Вона тримається не на фундаменті, а на дерев’яних балках. Треба дати їй більшу опору, бо вони починають гнити. А замість цього на неї дають ще додаткове навантаження", – каже мешканка села Олена Циганкова.

Противники ремонту наполягають на унікальності розписів, туристичних перспективах пам’ятки та нарікають на зухвале ставлення священика до думки громади. У Вовчинці вже почали збір підписів за припинення реконструкції та погрожують не впускати настоятеля до церкви.

"Терпіння вже вривається", – каже пенсіонерка Галина Дебенко.

На Прикарпатті священик посварився з парафіянами через реконстукцію дерев’яної церкви

Начальник відділу охорони культурної спадщини Володимир Ідак підтримав селян, бо реконструкція може порушити циркуляцію повітря, а це обернеться руйнуванням дерев’яних стін.

"Я дуже багато такого бачив по області. Коли, наприклад, оббивають церкву бляхою чи вагонкою і дерево бутніє, втрачає структуру і розсипається. Те, що майстри відступили від стіни, майже нічого не змінить", – пояснює архітектор. У нього є ще низка зауважень щодо планованих змін. "Ця церква є перлиною міста і добре збережена. Ні в якому разі не можна так втручатися в інтер’єр. Храм має багато шрамів минулого. Він є унікальним. Дуже добре, що громада зуміла його зберегти і не спотворити", - наголосив фахівець.

Попри те, що сільрада виділила гроші на реконструкцію, сільський голова Михайло Назар виступає проти неї. "Парафіяни захотіли таке зробити. Це пов’язано з тим, що приїжджає церковне начальство, хочуть, щоб все блистіло і було рівненьке. Навіть була колись думка, щоб знести цю церкву і побудувати нову. Це фантазії людей, які абсолютно не розуміють її цінності. Може, вона не така гарна, як сучасна, але в тому її цінність. Тому дуже важливо зберегти церкву", – підкреслює він.

Ссылка на первоисточник: https://risu.org.ua/ua/index/all_news/culture/inheritance/71426/

Следующая новость
Предыдущая новость

Биокамины – новинка, заслуживающая внимания Фонд “Папа для України” надав 500 тисяч євро на проекти відбудови Донбасу та соціального захисту переселенців УПЦ КП заснувала три нові храми на Вінничині Балкон под ключ, выгоды строительства такого балкона Последний айфон со скидкой

Публикации