Муфтій Саїд Ісмагілов: Маю підстави вважати обшуки в мечетях систематичними

07.03.2018 18:13 6

Муфтій Саїд Ісмагілов: Маю підстави вважати обшуки в мечетях систематичними

Тетяна КАЛЕНИЧЕНКО

Після вчорашнього ранкового обшуку в Ісламському культурному центрі м. Києва є всі підстави вважати подібні дії правоохоронців систематичними, оскільки це вже четвертий випадок за останні два роки. Про це заявив муфтій Духовного управління мусульман України «Умма» Саїд Ісмагілов на прес-конференції у Главкомі в середу, 7 березня, у Києві.

«Останньою краплею став вчорашній обшук як в Ісламському культурному центрі, так і у приватній квартирі нашого бібліотекаря Таріка Сархана, після чого ми скликали прес-конференцію, - пояснив Ісмагілов. – Це вже четвертий подібний обшук, що вважаю систематичним характером діяльності, спрямованої проти мусульман. Мене, як муфтія мусульман України, це дуже турбує і я змушений стати на їхній захист. Я не вірив, що таке можливо в Україні, але як релігійний лідер маю казати правду і бути справедливим».

Перший обшук Ісламського культурного центру у м. Вінниця відбувся в лютому 2016 року, коли правоохоронці лише перевірили його діяльність, але нічого не вилучили. Вже у квітні 2017 року екстремістську літературу шукали у мечеті міста Суми, а у серпні того ж року – у мечеті Житомира, де знайшли примірники літератури у присутності самого лише імама, які, за словами представників ДУМУ «Умма», підкинули під час обшуку.

Вчорашній обшук представниками СБУ та прокуратури міста Києва був мотивований постановою Подільського суду м. Києва № 758/1998/18 від 19.02.2018 про розповсюдження літератури, що «пропагує культ насильства і жорстокості, расову, національну чи релігійну нетерпимість та дискримінацію». Як пояснили у столичній прокуратурі, обшук спрямований на «виявлення та розкриття можливих неправомірних дій окремих громадян та жодним чином не стосуються діяльності Центру як громадської чи релігійної організації».

Усього за протоколом слідства було вилучено 62 примірника літератури, а саме 54 примірника «Дозволенное и запретное в исламе» авторства Юсуфа Аль-Кардаві (Дозволене та заборонене в ісламі), три примірника «Отведение сомнений» (Відвідення сумнівів) та п’ять екземплярів «Нарушение Единобожия» (Порушення Єдинобожжя). Останні дві книги були заборонені Одеським окружним адміністративним судом постановою № 1570/2775/2012 від 04.05.2012. Тоді була заборонена діяльність організації «Прямий шлях», разом з вилученням літератури, детонаторів та зброї як такої, що «розпалює релігійну ворожнечу».

Глаавком.gif

Юрист ДУМУ «Умма» Ольга Башей підкреслила, що є підстави заявити про кілька порушень процесуальних норм, які здійснили правоохоронці. Зокрема, це відмова охоронцю, який на той момент був єдиним в Центрі, у дзвінку своєму начальству; проведення обшуків без присутності представників організації або власників майна – оскільки обшук здійснювали одночасно 2-3 групи; незаконний злам книжкової крамниці. Окремої уваги вимагає і те, що свідками були тільки ті представники, які прийшли з правоохоронцями. Ними виявились молоді люди 1997, 1998 та 2000 років народження. Ольга підкреслила, що від перекриття усього провулку постраждали також і діти та батьки, які прибули зранку на навчання в гімназії, оскільки не мали доступу до приміщень. «Ми впевнені, що знайдені книжки нібито екстремістської літератури були підкинуті, що помітно на відео з наших камер спостереження, - додала вона. – Наші книги завжди йдуть разом з печаткою ГО «Альраїд» або ІКЦ, а тому знайдені книги не можуть бути нашими… Ми плануємо подавати одразу декілька судових позовів стосовно порушення процедури обшуку та дискримінації мусульман».

У відповідь на дії силовиків голова Меджлісу кримськотатарського народу та народний депутат Рефат Чубаров вийшов до трибуни з ще одним примірником «Дозволенное и запретное в исламе», закликавши усіх, хто захоче провести обшук у нього в кабінеті, шукати саме цю книгу від завтра у нього, оскільки вона не містить нічого екстремістського. «Нагадаю, що 18 березня в Криму мають відбутись незаконні вибори президента Росії, тобто на нашій території, - акцентував політик. – Зараз окупаційна влада докладає максимум зусиль, щоб змусити людей прийти на вибори. Відбувається тиск та залякування імамів з боку ФСБ, аби вони закликали вірних прийти та проголосувати… Натомість я дуже прошу утриматись від порівнянь дій ФСБ в Криму та СБУ в Києві, оскільки їм ця ситуація на руку, але ніхто б там не зміг привернути увагу громадськості та скликати публічне обговорення. Так, вчора СБУ дало прямий пас ФСБ, але ця ситуація виключно наша і ми будемо робити все, щоб захистити права кримських татар та інших громадян».

Раніше країну вже лякали ісламським тероризмом, але припинили це робити публічно після рішення суду, додав Сейран Аріфов, голова Всеукраїнської Асоціації громадських організацій «Альраїд». Натомість тепер подібна діяльність продовжується у вигляді анонімних повідомлень. За його словами, в цьому можуть бути зацікавлені інші релігійні діячі, чиїм мотивом може бути нездорова конкуренція.

Постраждалий від обшуків Тарік Сархан нагадав, що він активно працює в Україні з 1995 року, займаючись темами толерантності та прийняття іншого, через що іноді отримує несхвальні коментарі братів по вірі. Він пригадав, що не мав жодної недовіри до дій силовиків, які зранку прийшли до нього в квартиру, однак вони проводили обшук не лише у бібліотеці, а у приватних речах родини, а після 2,5 годин пошуків нібито знайшли заборонену літературу, яку дістали з-під морозильної камери. На його думку, це виглядає абсурдно, як і те, що ці книги діставала свідок, а не слідчий: «Мені немає чого приховувати, я показав усе, що міг. Мої п’ятеро дітей перелякані до сих пір, питаючи, що буде далі і чи прийдуть вони знову. Я вчив їх, що ми маємо жити в толерантності і тільки на це є надія на майбутнє в Україні, а тепер вони сумніваються у моїх словах».

Мустафа-w.gif

Дії слідчих можна розцінювати як порушення процедури, оскільки вони не мали права ламати двері крамниці, тому що за ними не відбувався злочин саме у той самий момент, прокоментував нардеп Мустафа Наєм: «Подібне використання релігійної складової – це удар в спину. Якщо є конкретні закиди щодо діяльності релігійних організацій, то їх варто робити публічно… Обшуки відбувались без присутності власників або представників організації, що порушує процедури Кримінально-процесуального кодексу… Ми можемо називати це як завгодно, але це дискримінація. Особливо коли ми знаємо про інші релігійні організації, які діють як політичні, але не бачимо жодних дій правоохоронців щодо них».

Козловьскийw.gif

«Мені сумно і соромно за цей випадок, тому що я чекав на повернення у правову державу, - поділився професор Ігор Козловський, який звільнився з полону в ДНР напередодні Нового року. – Коли я був у підвалі, у мене вдома проводили обшук, приводили своїх свідків, вилучали літературу та символіку, яка була незаконною для них. Це говорить про те, що не все змінилось у нас, що СБУ досі вірить доносам. Я знаю особисто цих людей, представників Центру, і певен, що їх звинувачують безпідставно. Мене піддавали тортурам через дружбу з Саїдом (Ісмагіловим), моїм учнем… Це тривожний симптом наступу на громадянське суспільство».

Нагадаємо, зранку 6 березня стало відомо про обшук в Ісламському культурному центрі Києва. Пізніше подробицями обшуку поділився муфтій Саїд Ісмагілов у коментарі для РІСУ.

Ссылка на первоисточник: https://risu.org.ua/ua/index/exclusive/reportage/70354/

Следующая новость
Предыдущая новость

Онлайн игры для мальчиков Бездепозиты и онлайн казино с украинской пропиской рекламирует портал Playmaxima Массаж, а также обучение технике Цигун в Одессе Для чего дарить цветы? Лучшая мужская обувь на любой случай

Публикации