Москва пішла ва-банк: що буде з автокефалією в Україні

08.08.2018 21:55 12

Москва пішла ва-банк: що буде з автокефалією в Україні

Віталій Тисячний

"Обозреватель", 07 серпня 2018

Великі переговори

Зустріч двох патріархів відбудеться у Стамбулі. Очікується, що на зборах обговорюватимуть українське питання. Адже від рішення Варфоломія багато в чому залежить надання українській церкві автокефалії - незалежності. Розуміючи всю складність ситуації, у Москві вирішили піти ва-банк і організували приїзд делегації на чолі з патріархом Кирилом.

Варто зазначити, процес отримання Томосу досить складний. Після ініційованої патріархом Вселенським Варфоломієм спеціальної процедури були створені дві комісії, що складаються з церковних чинів єпархії. Завдання першої комісії - об'їхати всі 14 незалежних церкви для того, щоб отримати підтримку і схвалення на створення ще однієї.

Друга ж делегація повинна оцінити готовність українських церков, а також центральної влади до процесу створення помісної церкви. Такий візит проходив 27-28 липня, якраз у 1030-ту річницю хрещення Русі-України. Комісії вже повернулися до Стамбулу. У разі повноцінного схвалення з їхнього боку Синод на чолі із Вселенським Патріархом на своєму засіданні прийме рішення про надання Україні Томосу - офіційного дозволу на створення автокефальної церкви.

Фото прес-служби АП

Що вирішить Варфоломій

У Московському патріархаті впевнені: Варфоломій, незважаючи ні на що, не піде на погіршення відносин із Кирилом.

Коментуючи OBOZREVATEL зустріч двох лідерів, прес-секретар УПЦ МП Владика Климент зазначив, що одна з основних цілей Варфоломія - зберегти єдність церкви. Саме тому, за його словами, він не ризикуватиме і не надаватиме як виняток українській церкві автокефалію.

"Оскільки остання зустріч патріархів відбувалася у 2016 році у Шандазі, то на ній були чітко позначені позиції православних церков щодо розколу в Україні. Патріарх Варфоломій у присутності всіх заявив, що ніколи не зробить того, що б могло легалізувати розкол в Україні. Патріархи - відповідальні люди, їхні слова мають величезне значення, і та інформація, яка є у пресі - не відповідає домовленостям", - сказав Климент.

Іншої думки голова комітету з питань культури та духовності, депутат від "Народного фронту" Микола Княжицький. Оцінюючи візит представника Константинопольського патріархату, а також ситуацію з переговорним процесом, нардеп стверджує, що чаша терезів на боці української автокефалії.

"Ми чули заяву представника Вселенського патріарха на святкуванні 1030-річчя Хрещення України-Русі, і вона повністю суперечить тезам Московського патріархату. Звичайно, вони будуть маніпулювати, тиснути на Вселенського патріарха. Але я впевнений, що Томос буде надано, й українська православна церква буде створена. Хоча надання Томосу не гарантує створення єдиної церкви, адже церкви Московського патріархату також будуть канонічними", - сказав у коментарі OBOZREVATEL нардеп.

Кирило і Варфоломій (ТАСС)

На руку єдиній православній церкві в Україні грає і той факт, що автокефалію підтримала частина єпархій Московського патріархату.

"Насправді багато представників патріархату підписали звернення до Варфоломія. Ми знаємо тільки 2 з них, а насправді їх більше... Упевнений, що більшість із них перейдуть в єдину православну церкву,бо частина з них стримує неканонічність інших церков. Якщо це питання буде вирішене, то вони перейдуть в Українську автокефальну церкву", - вважає Княжицький.

А ось на думку російського історика Андрія Зубова, Варфоломій після зустрічі все ж дасть Україні автокефалію, але для цього він може вибрати незвичайний спосіб.

"Питання в тому, як буде створена автокефалія. Якщо вона буде створена через Константинополь - це один варіант. Він, зрозуміло, дуже невигідний не тільки Москві, але і Українській церкві Московського патріархату. Другий варіант - автокефалію надає Московський патріархат частині своєї церкви. І тоді вже інші церкви України входять до неї. Для Москви це набагато правильніше рішення. Причому досягається та сама мета - автокефалія", - прокоментував ситуацію OBOZREVATEL Зубов.

Щоправда, навіть після надання Томосу процес створення церкви триватиме не один місяць. Після отримання цього указу в Україну вирушить спеціальний представник Варфоломія, який керуватиме процесом створення незалежної церкви. Проте даний представник не керуватиме церквою. Патріарха обиратимуть окремо, на спеціальному зібранні українських єпархій.

Ссылка на первоисточник: https://risu.org.ua/ua/index/monitoring/society_digest/72136/

Следующая новость
Предыдущая новость

Увлекательные прогулки по реке в Киеве Обсидиановый образок Вера, Надежда и Любовь Монтаж теплого пола: подготовительные работы Букет для невесты заказываем в интернет магазине Лучшая стоматологическая клиника

Публикации