Літургія в патріаршій Ставропігії: повернення церкви додому

14.12.2018 0:00 3

Літургія в патріаршій Ставропігії: повернення церкви додому

Лана Самохвалова

р"Укрінформ", 13 грудня 2018

Вселенський Патріархат відслужив першу літургію у церкві Андрія Первозванного

Я не знаю, яким був характер апостола Андрія у житті. В житіях (принаймні після хрещення) всі рівноапостольні, святі, мученики – однакові, богонатхненні та рівноянгольні.

Яким би не був апостол Андрій, свято в Андріївському храмі, ставропігії Вселенського патріарха, на його день було дуже радісним, дуже світлим, дуже достойним його пам’яті. Це була перша літургія, яку служили тут клірики Вселенського патріарха.

Воно було і вшануванням святого Андрія, й розрадою для вірних на останньому відтинку шляху до об’єднавчого Собору. Шлях цей виявився надзвичайно важким. Не лише через спротив Москви. Частина духовенства Київського патріархату була готова пригальмувати процес через незгоду з пропозиціями Вселенської Церкви щодо проведення Собору. Але на сьогодні, наче, порозуміння досягнуто.

Ще перед літургією виник казус. Через годину після попереднього оголошення про літургію в Андріївському храмі з’явилася інша новина – про те, що сама літургія, мовляв, буде закритою. Звідки ноги тієї інфи, покликаної «знизити явку» бажаючих відвідати Андріївський храм, – не відомо. Але свято це не зіпсувало. Ті, хто міг і вірив – прийшли.

Літургія в патріаршій Ставропігії: повернення церкви додому

Ближче до вівтаря, праворуч, побачила голову Національного Інституту Стратегічних досліджень Ростислава Павленка, голову департаменту релігій Міністерства культури Андрія Юраша, міністра культури Євгена Нищука. Вони всі доклали рук до автокефалії. Євген – своїм рішенням 2014 року щодо заборони в’їзд патріарху Кирилу, Ростислав – численними поїздками в Стамбул до Вселенської Патріархії. Тут же побачила Нелю Куковальську, директора заповідника «Софія Київська».

Неля Михайлівна за кілька хвилин до початку літургії ще продовжувала відправляти смс-ки та вирішувати справи, пов’язані з об’єднавчим Собором.

- Символічний рік, – ділиться враженнями вона. – Рік тисячоліття, як було освячено Софійський собор. Наступного – буде 333 роки, як відторгли нашу митрополію, і це буде роком (дасть Бог) фізичного отримання Томосу.

- Ну, ви доклалися. Пустили Київський патріархат у Софію, інституту Святої Софії, який очолює отець Георгій, також дали притулок. А тепер ще й Андріївську церкву, яка є частиною заповідника «Софія Київська», також відкрили.

- Наступного року тут завершимо ремонт, – каже вона.

Літургія в патріаршій Ставропігії: повернення церкви додому

Розпочинається літургія. Людей – кілька десятків, головним чином – журналісти. Храм заставлений риштуваннями, він навряд чи вмістив би більше. Церковне начиння (сосуди) принесли, кажуть, з УАПЦ, хор прибув з УПЦ МП, одяг (можу помилятися), начебто, з Михайлівського.

Літургія в патріаршій Ставропігії: повернення церкви додому

Очолює літургію екзарх Іларіон Рудник. Це була гарна служба церковнослов’янською мовою, частково – грецькою та українською мовами. Ще перед початком літургії екзарх пообіцяв, що все найважливіше присутні почують на проповіді. Те, що він сказав, дійсно було важливо:

- У патріаршому храмі Вселенського патріарха все наповнене світлом, на небесах радіють сонми преподобних Печерських. Це святі, які спасалися під омофором Матері-церкви. Тут є світло патріарха Варфоломія, який після глибокого вивчення українського питання вирішив дарувати українській церкві автокефалію. Ми вдячні отцю нашому Варфоломію за турботу. Як казав президент Порошенко, Варфоломій – співзасновник церкви в Україні. Мені, чий рід походить із Житомирщини, подобається приносити тут безкровну жертву. Тут регулярно будуть звершуватися літургії за весь український народ. Будьмо вдячні за все Матері-церкві та нашому патріарху. Господь благословляє довгоочікуваною справедливістю.

Наступним виступив Емануїл Гальський, який, власне, проводитиме собор.

Він подякував Президенту Порошенку, дипломатам за підтримку. М’яко сказав, що в процесі підготовки собору виникають труднощі, сказав, що це нормально, так буває в церкві, але запевнив, що все буде добре.

Літургія в патріаршій Ставропігії: повернення церкви додому

Це був якийсь день добрих новин і зустрічей. У притворі побачила митрополита Олександра Драбинка. Він не служив, просто стояв, як мирянин. Автокефалія – це був і його шлях, шлях із ризиком для життя.

Після літургії Євген Нищук давав коментарі про інвентаризацію та запевнив, що в Почаєві всі головні святині – на місці. Андрій Юраш розповідав, яким буде голосування на Соборі. Воно пройде у два тури: у першому учасники пропонують кандидатів та голосують, у другому – обирають із двох найрейтинговіших. Сам принцип голосування був конфліктогеном у суперечці Київського патріархату та Константинополя. Останній переконував, що у такій демократизації, коли голосують і ієрархи, й рядові священники, і миряни (бо всі звикли, що патріарха обирають лише архієреї) нема нічого поганого. І, напевно, таки немає. Натомість, у другому турі голосують лише ієрархи. Отже, буде праймеріз. Хоч ми й не звикли.

- Собор не зірвуть? – запитую Андрія Юраша.
- Ні, – посміхається він.

Літургія в патріаршій Ставропігії: повернення церкви додому

Мене відволікає дзвінок колеги, який відстояв літургію у Володимирському.

- Як там? – запитую і чую биття власного серця.
- Все гарно. Дякують Варфоломію.

Амінь

Ссылка на первоисточник: https://risu.org.ua/ua/index/monitoring/society_digest/73893/

Следующая новость
Предыдущая новость

Вячеслав Кантор - защитник всего человечества Реализация проектов на основе социального бизнеса Отличная программа для дизайн-проекта комнаты Организация вывоза мусора контейнером Именно в правильной очистке канализации кроется ключ к ее бесперебойной и постоянной работе.

Публикации