З чужини – на рідну землю: українка з Канади передала УКУ особисті речі отця Мар’яна Цурковського

28.05.2019 17:58 0

З чужини – на рідну землю: українка з Канади передала УКУ особисті речі отця Мар’яна Цурковського

Оксана Левантович

Сайт УКУ, 28 травня 2019

Фото Лесика Урбана

Українка за походженням, меценатка та Голова Комітету українок Канади Христина Стоділка-Цурковська, передала Інституту історії Церкви УКУ, особисті речі, зокрема церкову печатку та Служебник, свого близького родича, уже покійного отця Мар’яна Цурковського, який змушений був покинути Україну під час Другої світової війни.

Отець Мар’ян, родом зі Стрия, був одним з тих священиків, що, залишивиши Україну, не втратили свого покликання і продовжили душпастирську працю далеко за океаном – у Канаді. Під кінець війни отець Мар’ян вирушив до Польщі, а звідти – до Німеччини та Франції, опинившись у місті Страсбург, де служив у одній із парафій. На той час у Страсбурзі було багато біженців з України, яким він допомагав. “Отець Мар’ян мав із собою церковну печатку і нею підтверджував посвідчення особи, яке було потрібне для того, щоб виїхати в Канаду. Таким чином ці люди фактично отримували надію на порятунок”, – розповідає пані Христина.

Невдовзі отець Мар’ян і сам виїхав до Канади, де щосуботи та щонеділі їздив парафіями і проводив богослужіння. Також щотижня брав участь в українській програмі на радіо, де читав проповіді (декілька років тому у Львові видали книжечку, де зібрано усі проповіді отця Цурковського).

“Попри активну діяльність у Канаді, отець Мар’ян ніколи не забував Батьківщину і всі свої листи чи спогади завжди підписував “На чужині”, – каже Христина Цурковська. – І зараз для мене дуже важливо, щоб деякі особисті речі, якими отець Цурковський послуговувався у своєму священичому житті і які збереглися, повернулися з чужини на рідну землю. Тому цю невеличку валізу я з радістю передаю Інституту історії Церкви УКУ, бо знаю, що саме тут ці речі будуть у нагоді”.

“Ми повинні дбати, щоб пам’ять про наших священиків, наших попередників, збереглася. А для цього потрібно ставити такий пам’ятник, який ніхто не зможе знищити, – це написані статті, біографії, спогади… Тому Ваш дарунок дуже важливий ще й тому, що спонукає молодих науковців досліджувати історію духовенства”, додав ректор УКУ, отець Богдан Прах.

Директор Інституту історії Церкви, історик Олег Турій наголосив, що підтримуючи УКУ та інші проекти в Україні пані Христина підтримує і допомагає відкривати вклад українців до глобальної культури. “Слово “діаспора” тепер втрачає своє колишнє значення, бо незалежно від того, в якій країні ми, українці, живемо, усі маємо спільну спадщину і щоб не втратити її, ми повинні підтримувати зусилля одне одного”, – каже Олег Турій.

Ссылка на первоисточник: https://risu.org.ua/ua/index/monitoring/kaleido_digest/75967/

Следующая новость
Предыдущая новость

Церковные изделия высокого качества Реалии Украины последних суток Глава УГКЦ у Краматорську: «Парафії УГКЦ Східної України є дорогоцінними перлинами в короні Вселенської Церкви» Федерация еврейских общин начинает проект передвижных синагог по четырем областям Украины Цифровая полиграфия в Киеве: где заказать качественные услуги

Публикации