Для віруючих і не дуже

04.01.2019 0:38 6

Для віруючих і не дуже

Софія Лазуркевич

"Zaxid.net", 29 грудня 2018

Фото Євгена Кравса

У самому центрі Львова у будівлі Домініканського монастиря розташований музей історії релігії – місце, де львів’янам та гостям міста розкажуть не лише про християнство, а й про буддизм, іслам, юдаїзм та релігії давнього світу.

ZAXID.NET відвідав львівський музей та розповідає, чому тут експонують мумію єгипетського кота, що датується ІІ тис. до нашої ери, та мумію яструба у дерев’яному саркофазі.

Цим текстом ZAXID.NET продовжує проект «Пішли в музей!», у рамках якого щовихідних публікуватиме тексти про музейні скарби, які лежать у нас перед носом, але ми їх часто не помічаємо.

Музей заснували у 1973 році і тоді він називався «Музей історії релігії атеїзму». Під цією назвою музей проіснував до 1991 року, поки з назви не забрали слово «атеїзм». Однак частинку атеїстичної експозиції можна побачити і у сучасному музеї.

Музей історії релігії розташований на площі Музейній

Відвідати цей музей буде цікаво людям, які вірять чи цікавляться релігіями, про які тут розповідають. Це, зокрема, релігії Давнього Єгипту, юдаїзм, християнство, буддизм та іслам. Рекомендуємо брати екскурсію чи аудіогід, оскільки у музеї мало інформаційних стендів, що розповідають про ту чи іншу релігію.

На початку експозиції, серед пам’яток трипільської культури, через символічні орнаменти на посуді можна помітити перевагу трьох культів: солярного, водяного та культу рослин. На посуді переважно зображали хрести, кола, дерево життя та хвилеподібні лінії, як символ води.

У цій частині експозиції можна довідатись про фетишизм, анімізм, тотемізм демоністичні вірування - культ померлих предків, віра в духів, політеїзм та етнічні релігії Давнього Єгипту, Греції, Риму.

На фото можна побачити мумію яструба, а внизу – мумію кота

У вітрині з експонатами, що стосуються релігії Давнього Єгипту, можна побачити мумію кота, датовану ІІ тис. до нашої ери. Як розповідає працівник музею Андрій Безсмертний, котів часто муміфікували у Давньому Єгипті, оскільки вони були священними. Поруч із мумією кота зберігається також фрагмент саркофага, у якому він був похований.

«Із котами пов’язана також досить цікава історія. Один з перських царів, коли намагався захопити Єгипет, він знав про їхні релігійні традиції і наказав своїм воїнам замість зброї взяти в руки котів. Єгиптяни не стали стріляти і таким чином вони захопили єгипетські міста», – розповідає Андрій Безсмертний.

У Єгипті також часто муміфікували соколів або яструбів, оскільки ці птахи символізували верховного бога Ра, а також владу фараона. У музеї можна побачити мумію яструба у дерев’яному саркофазі, що також датується ІІ тис. до нашої ери.

Тору зберігають у спеціальній шафі, що має назву «Арон-Кодеш»

У музеї також зберігається одна з найбагатших колекції юдаїки України. Юдаїзм є національною релігією єврейського народу. Фактично будь-яка людина, що пройшла спеціальний обряд «гіюр» і прийняла юдаїзм, вважається євреєм. Серед експонатів варто звернути увагу на Тору. Тору зберігають у спеціальній шафі, що має назву «Арон-Кодеш».

«Тут кілька свитків, кожен з яких прикрашений зіркою Давида, що є символом союзу між Богом і єврейським народом. Тору читають за допомогою спеціальної указки, що має назву «яд». Якщо у тексті знаходили якусь помилки, то тору згортають, відвозять на цвинтар і закопують у спеціально вириту яму – так відбувається процес поховання тори», – каже Андрій Безсмертний.Серед експонатів юдаїки можна побачити святковий сервіс XX ст., який використовували під час святкування Песаху, також поруч експонують срібну чашу, у яку наливали вино під час Шабату.

Серед експонатів юдаїки можна побачити святковий сервіс XX ст., який використовували під час святкування Песаху

Після знайомства з юдаїзмом відвідувачі переходять до вітрин, у який зберігаються експонати, що стосуються раннього християнства. Як відомо, християнство є однією з світових релігій, що мають найбільшу кількість вірних. Воно виникло у І ст. на території Римської імперії.

До автентичних експонатів, що датуються цим періодом, належать давні монети, а також світильник ІV-VІ ст. н. е., що був виготовлений для християнської сім'ї.

Відвідувачам також розповідають про Вірменську церкву, православну, греко-католицьку та римо-католицьку церкви. Однак наразі виставкові зали греко-католицької та римо-католицької церков на реставрації, тому відвідувачі не можуть туди потрапити.

Праворуч на фото фрагмент дерев’яної ікони «Страшний суд» XVI ст. – XVII ст.

У залі, що присвячений православній церкві, можна помітити понад десяток давніх ікон. Увагу привертає фрагмент дерев’яної ікони «Страшний суд» XVI ст. – XVII ст. невідомого майстра. Автор зобразив представників тих народів чи національностей, які, на його думку, спочатку мали потрапити на Страшний суд. Серед них, зокрема, є турки, татари, німці.

У окремій вітрині експонують вбрання, посох, наперсні хрести патріарха Київського і всієї Русі Філарета (УПЦ КП).

Вітрина, присвячена діяльності патріарха Філарета

Завершує експозицію зала експонатами, що стосуються східних релігій, де відвідувачам пропонують познайомитись із буддизмом та ісламом. На експозиції можна побачити, зокрема, Коран XVII ст. та коло Сансари.

Графік роботи: музей працює щодня, окрім понеділка, з 10:00 до 18:00.

Вартість: вхідний квиток для дорослого коштує 20 грн, для учнів та студентів – 10 грн, вартість екскурсії 60 та 40 грн відповідно.

Ссылка на первоисточник: https://risu.org.ua/ua/index/monitoring/kaleido_digest/74144/

Следующая новость
Предыдущая новость

Утепление фасада дома пенопластовыми листами – самый оптимальный способ Сайт о неопознанном и неизведанном Израильский раввин провел в Днепре открытую лекцию о сущности молитвы Печать книг в твердом переплете Дитячий одяг на всі сезони

Публикации