Греко-католики анонсували богослужіння в Софії Київській, Філарет проти. Що про це відомо?

24.02.2019 18:49 0

ВВС, 23 лютого 2019

Українська греко-католицька церква (УГКЦ) анонсувала проведення своєї літургії у київському Софійському соборі - одному з головних духовних центрів української столиці. Провести таку службу 7 квітня їм нібито дозволив міністр культури - адже сам собор є державним заповідником.

Утім митрополит Православної церкви України (ПЦУ) та колишній предстоятель Української православної церкви (Київського патріархату) Філарет висловився проти цього - мовляв, така літургія "може викликати протистояння між православними і греко-католиками".

Тепер про ситуацію мають поговорити предстоятелі обох церков архієпрископ Святослав та митрополит Епіфаній - останній звернувся про це зі спеціальним листом.

А в УГКЦ запевнили BBC News Україна, що діалог між церквами триває, попри напругу, яка, вочевидь, виникла навколо можливої літургії.

Літургія 7 квітня

Літургію у Софії Київський глава УГКЦ архієпископ Святослав анонсував 17 лютого наприкінці одного з богослужінь.

"Хочу поділитися з вами великою радістю. На наше прохання цього тижня я отримав повідомлення від міністра культури України Євгена Нищука, що 7 квітня, на свято Благовіщення, ми зможемо відправити Божественну літургію в соборі святої Софії в Києві. Тому всіх вас я сердечно запрошую долучитися до цієї події…", - пише агенція Укрінформ з посиланням на Департамент інформації Української греко-католицької церкви (оригінал новини на сайті департаменту УГКЦ наразі відсутній).

"Я урочисто проголошую прощу всієї нашої церкви до собору святої Софії у Києві цьогоріч 7 квітня", - наголосив архієпископ Святослав.

В УГКЦ також заявили про плани поставити монітори на Софійській площі, адже Софійський храм не зможе вмістити всіх охочих відвідати службу.

Незабаром Мінкульт поширив звернення, в якому заявив, що не надавав УГКЦ жодного дозволу на богослужіння в Софійському соборі, яке, втім, зрештою видалив зі свого сайту.

Заява Філарета

У відповідь на це 22 лютого екс-предстоятель УПЦ КП Філарет, який зараз має титул почесного патріарха ПЦУ, звернувся до глави УГКЦ й висловив стурбовання через їхні плани.

Свою тривогу він пояснив тим, що літургія греко-католиків у Софії, на його думку, "може викликати протистояння між православними і греко-католиками та порушити міжконфесійний діалог в Україні".

"На думку патріарха, звершення греко-католицьким духовенством божественної літургії у центрі українського православ'я - соборі Святої Софії - може викликати спротив з боку православних українців", - повідомила прес-служба Філарета.

Там також додали - Філарет не виключає, "що цю подію, з метою провокації, може використати Росія, щоб нашкодити українському народові".

А тому він закликав архієпископа Святослава відмовитись від проведення прощі та літургії у соборі Святої Софії.

Без коментарів до зустрічі

Пізніше, вже у суботу, відреагувала і прес-служба новоствореної Православної церкви України та її офіційного предстоятеля митрополита Епіфанія.

Там повідомили, що він ще 19 лютого звернувся до глави УГКЦ Святослава з листом "щодо питань, які стосуються двох церков".

Що саме було у листі - не уточнюють.

"Як було інформовано представниками УГКЦ, блаженніший Святослав, який перебуває за кордоном, ознайомився з листом. Після повернення до України планується особиста зустріч очільників Церков, до проведення якої офіційні коментарі не надаватимуться", - йшлося у повідомленні.

Діалог триває

Наразі глава УГКЦ Святослав перебуває з двотижневим візитом у Ватикані, де у четвер зустрівся з Папою римським Франциском.

У Департаменті УГКЦ розповіли BBC News Україна, що дата можливої зустрічі Святослава з Епіфанієм поки що невідома.

Водночас керівник Відділу УГКЦ соціальних питань протоієрей Андрій Нагірняк висловив упевненість у тому, діалог між церквами триває, а всі проблемні моменти можуть бути вирішені під час зустрічі предстоятелів.

Він також нагадав, що Філарет офіційно є митрополитом, а очолює ПЦУ Епіфаній.

Екзарх Вселенського патріарха в Україні архієпископ Даниїл в інтерв'ю ВВС у січні казав: "Думаю, що владика Філарет мав і, можливо, досі має вплив на владику Епіфанія. Але думаю, що владиці Філарету прийшов час збагнути своє місце в історії розбудови ПЦУ. Він довів її до цього моменту. Якщо ж він зараз буде занадто багато втручатись в її адміністративний аспект, він може створити передумови, коли владиці Епіфанію буде дуже важко виконати свою місію предстоятеля церкви."

Водночас доктор богослов'я та патристичних наук Юрій Бойко написав у Facebook: "Як на мене, тепер настав момент істини, щоб свою думку висловив Митрополит Епіфаній. Адже заява надто гучна! Це той момент, коли промовчати неможливо, оскільки мовчання промовить набагато більше, ніж слова".

Він також відзначив: "У Святій Софії Київській ми, греко-католики, не є запрошеними гістьми, але дітьми, оскільки цей храм є видимим знаком неподіленого Київського християнства. І ми маємо право служити в ньому таке саме як усі інші Церкви Володимирового Хрещення".

Софія Київська

Софія Київська є єдиним збереженим храмом Києва, який історики відносять до доби князя Володимира, є Софійський собор.

Згідно з дослідженнями фресок собору, початок будівництва Софії відносять до 1011 року, ще за життя Володимира, а завершив будівництво вже Ярослав Мудрий.

Хоча раніше вважалось, що собор почали будувати вже після смерті Володимира у 1017 році. Саме цю дату заснування, а також 1037 рік можна знайти у старих літописах.

Сам собор є державним заповідником, і не належить жодній українській православній церкві.

Водночас саме у ньому відбувся об'єднавчий собор, який оголосив про створення в Україні незалежної православної церкви і обрав її предстоятелем митрополита Епіфанія (Думенка).

Ссылка на первоисточник: https://risu.org.ua/ua/index/monitoring/society_digest/74838/

Следующая новость
Предыдущая новость

Оздоровление в прикарпатской Сходнице: отели и санатории курорта Монастыри России православные действующие Виробник «Valeotrikotage» ознайомить вас з чотирма перевагами дитячого трикотажу Где найти качественную обувь в Киеве ? Лучшие подвесные потолки

Публикации