Вселенський патріарх: «Константинополь ніколи не видавав дозволу передавати території України будь-кому»

02.07.2018 19:53 6

Вселенський патріарх: «Константинополь ніколи не видавав дозволу передавати території України будь-кому»

Інформаційний бюлетень прес-служби Вселенського Патріархату повідомляє (текст грецькою мовою, переклад українською архієпископа Євстратія (Зорі)) сповіщає про те, що патріарх Варфоломій сказав на заході про своє незмінне зацікавлення у розв'язанні українського церковного питання і відновленні єдності розділеного церковного тіла в країні. Він нагадав про те, що Константинопольська Церква завжди дбала і вирішувала багато складних церковних питань на користь народу Божого і збереження всеправославної єдності, та сьогодні бореться для остаточного врегулювання церковних справ в Україні.
Зокрема, звертаючись до особистості і діяльності покійного ієрарха Вселенського Престолу, Вселенський патріарх зазначив, що «митрополит Євангел, працюючи в якості члена кількох Синодальних Комісій з вирішення різних питань, завжди виходив з критеріїв історії, канонів і логіки».
«І сьогодні, якби він був посеред нас, він допомагав би в нинішній проблемі і важливій справі врегулювання українського церковного питання, тому що це логічно, і ми бажаємо, як Мати-Церква, відновлення єдності в Україні розділеного церковного тіла - десятків мільйонів вірних, хрещених і просвічених безпосередньою турботою і місіонерською діяльністю Вселенського Престолу. Крім того, в минулому, Константинопольська Церква, діючи в рамках канонів і пастирської опіки, вирішувала важкі і складні церковні питання, завжди керувалась інтересами народу Божого і збереженням Всеправославного єдності. Достатньо згадати нещодавню участь і допомогу Вселенського Патріархату у вирішенні проблем, які були в Церквах Кіпру, Єрусалиму, Албанії тощо. Так Константинопольська Велика і Свята Церква Христова діє в дусі істинної любові, бореться і сьогодні для остаточного вирішення церковних справ в Україні.»
Вселенський патріарх нагадав про духовні та канонічні права Вселенського Престолу стосовно України: «Нехай не забувається, що Константинополь ніколи не видавав дозволу передавати території України будь-кому, крім права хіротонії Київського митрополита у Москві на умовах його обрання соборно в Києві на місцевому Соборі та при безумовному згадуванні Вселенського Патріарха. Це сказано у Томосі про автокефалію, що Мати-Церква дарувала Польській церкві: Наш Престол не визнав відділення Київської Митрополії і залежних від неї православних Церков Литви та Польщі та їх приєднання до Московської Церкви, що було здійснено проти канонів та не були дотримані права Київського митрополита, який мав титул Екзарха Вселенського Престолу».
Підсумовуючи, Вселенський патріарх знову послався на покійного митрополита Перги Євангела, кажучи, що всі пам'ятатимуть про духовну працю та любов, яку він виявляв до кожної людини.
На заході були присутні архієпископ Синайський, Фарранський і Раїфський Даміан, ієрархи Вселенького Патріархату, родичі покійного митрополита Перги, архонти, духовенство, члени громади та паломники з-за кордону. Відео виступу патріарха можна подивитися за цим посиланням facebook.com/ecumenicalpatriarchate/videos/10156509600704158/.
Подія відбулася за тиждень після візиту на Фанар делегації УПЦ (МП) і більше як за тиждень до запланованого візиту делегації Константинопольського Патріархату в Москву - РПЦ, як і решта помісних Церков буде офіційно інформована про наміри Вселенського Патріархату щодо вирішення українського питання.
Напередодні, 27 червня, голова Відділу зовнішніх церковних зв'язків Московського Патріархату митрополит Волоколамський Іларіон (Алфеєв) дав інтерв'ю грецькому інформаційному агентству «Ромфеа». Ми останнім часом чимало попрацювали в архівах і знайшли всю наявну документацію з цих подій - 900 сторінок документів як грецькою, так і російською мовою. Вони абсолютно чітко показують, що Київська митрополія була включена до складу Московського Патріархату рішенням Константинопольського Патріарха, і тимчасовий характер цього рішення ніде не обговорювався, ніякий термін не був поставлений», - сказав, зокрема, владика Іларіон.
Також він заявив, що «Немає ніякої необхідності створювати якусь нову «помісну церкву України», коли на Україні вже є Помісна Церква», маючи на увазі УПЦ у складі Московського Патріархату.
У свою чергу, спікер УПЦ Київського Патріархату архієпископ Євстратій (Зоря) дав свій коментар на заяву від 1 червня Константинопольського патріарха Варфоломія. «Зміст заяви зосереджений на тому, що Константинополь не визнає факту канонічної передачі Київської Митрополії Московському Патріархату - навпаки, Патріархат вважає владу Московської патріархії отриманою в неканонічний спосіб, про що записано в Томосі про автокефалію Церкви в Польщі (1924 р.), уривок з якого спеціально процитовано в промові, - зазначив владика Євстратій, - Патріарх (і Прес-служба) наголошує на формулі «розділене церковне тіло», описуючи ситуацію в Україні. Також про «різні групи» говорив у коментарі після зустрічі з ієрархами МПвУ і митрополит Гальський Еммануїл. Такий погляд принципово відрізняється від позиції РПЦ, яка вважає, що її Митрополія в Україні є «канонічною Церковю», а всі решта православних - «розкольники»».

Раніше зарубіжні дослідники неодноразово вказували на те, що Київська митрополія була "анексована" Москвою всупереч угоди між Константинополем і Москвою (див. зокрема ««Передача» Киевской митрополии Московскому патриархату в 1686 году: канонический анализ» та «Православная церковная юрисдикция на территории Украины согласно канонически значимым документам»).

Источник

Следующая новость
Предыдущая новость

УПЦ КП звітувала про переговори з Константинополем щодо автокефалії Самый большой выбор напольных покрытий со скидками Юридическая помощь онлайн во всех сферах Научиться рисовать может каждый Адвентисты собрали около 2000 человек на всеукраинский слет следопытов

Публикации